Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere gravida cu art 65 CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere gravida cu art 65 CM

cum trebuie sa procedeze o salariata gravida care este concediata cu art 65 din CM pentru a-si pastra drepturile de asigurari de sanatate si sa beneficieze de plata concediilor de risc maternal, prenatal, postnatal si de crestere copil
Buna seara ,

Depinde ce se stipuleaza in CM.
Ce prevede art.65 din CM.
Nu toate contractele de munca au aceleasi clauze.

cu drag
Prin C.M. mă refer la Codul muncii; desfacere contract de munca că urmare a desființării postului.
1. Daca a fost concediata in baza acelui articol, atunci poate sa beneficieze de somaj daca indeplineste conditiile prevazute de lege.
Detalii pentru conditii gasiti aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

2. Din somaj puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.
Pe perioada concediului de maternitate si a CCC, plata indemnizatiei de somaj este suspendata si se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea fiecaruia dintre aceste concedii.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multimesc