Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala

Pot sa adaug la intretinere si deducere personala pe fiica mea in varsta de 28 ani, ea fiind studenta la zi, fara venituri salariale.
Eu sunt salariata cu un venit brut ce nu depaseste 3000 lei.
Puteti face asa ceva.
Va rog sa-mi spuneti actul care reglementeaza acest lucru fiindca colega de la resurse umane spune ca nu poate sa o treaca fiindca a depasit varsta de 26 ani. Si azi am discutat cu ea si a zis ca nu poate s-o treaca.
Va multumesc!
Codul fiscal art.77
"Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.600 lei nu se acordă deducerea personală.

(3) Persoana în întreținere poate fi soția/soțul, copiii sau alți membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soțului/soției acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile și neimpozabile, nu depășesc 510 lei lunar"
Trebuie tinut cont de faptul ca fiica poate fi trecuta ca fiind persoana in intretinere dar nu si coasigurat la sanatate.