Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plimbare caine
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plimbare caine

Buna ziua, in cazul unui caine din rasa
ciobanesc german este obligatoriu ca atunci când ies cu acesta la plimbare pe domeniu public sa fie purtat in lesa?
Dacă da va rog să-mi indicați și actul normativ.
Multumesc
Bine v-ati gasit forumul, ce sa zic. Noi aici ne ocupam de proprietari / locatari si , la un moment dat, la unii tre' sa le punem, nu numai lesa, ci si botnita.
Incercati sa mergeti pe un forum dedicat. Oricum, parerea mea este ca trebuie sa il dotati cu lesa. Protejati si cainele dvs. si pe altii - caini, copii, etc.
Legea nr 205/2004 privind protectia animalelor defineste in capitolul III protectia si bunastarea animalelor de companie, facand referire la Legea nr 60/2004 prin care Romania a ratificat conventia europeana de la Strasbourg pentru protectia animalelor de companie.
Dispozitiile in vigoare obliga detinatorii de animale de companie sa se deplaseze in locurile publice cu animalele in zgarda si lesa,sa detina asupra carnetul de sanatate
In cazul animalelor din categoria periculoase este obligatorie si botnita
Detinatorii de caini trebuie sa isi microcipeze patrupedele si sa le inregistreze in Registrul Evidentei Cainilor cu Stapan (RECS) pana pe 1 ianuarie 2015, potrivit Normelor privind inregistrarea cainilor cu stapan adoptate de Guvern si publicate miercuri in Monitorul Oficial. Microciparea cainilor si inregistrarea lor se face la cabinetele veterinare care folosesc RECS in momentul in care se elibereaza carnetul de sanatate al animalului.
Dupa 1 ianuarie 2015, detinerea de caini fara microcip si neinregistrati este interzisa.
Cetatenii care nu isi inresgistreaza cainii risca amenzi cuprinse intre 2.000 si 5.000 lei.
Exista legislatie speciala referitoare la conditiile de detinere animale de companie
-legea nr. 60 /11 martie 2003 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi
-lege nr. 60 din 11 martie 2003 pentru aprobarea ordonantei de urgenta a guvernului nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi parlamentul romaniei adopta prezenta lege. articol unic se aproba ordonanta de urgenta...
-OUG nr. 55 din 30 aprilie 2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi
-Hotararea nr 243/ 20/10/2005 privind pastrarea curateniei Municipiului Bucuresti de catre posesorii de animale de companie
-legea nr. 9 din 11 ianuarie 2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 205/2004 privind protectia animalelor
-Legea nr. 205/2004 privind protectia animalelor – modificata prin Legea Nr. 9/2008
-Conventia Europeana pentru protectia animalelor de companie de la Strasbourg - 1987
Adam Grecu a scris:

Bine v-ati gasit forumul, ce sa zic.

Pai pana sa ajunga pe domeniu public traverseaza partile comune ale blocului, asa ca intrebarea este postata unde trebuie! :))
Raspunsul mai simplu si clar il gasiti aici
[ link extern ]

ART. 6
(1) Accesul câinilor prevăzuti la art. 1 lit. a) în localurile publice, în mijloacele de transport în
comun, precum şi în alte locuri publice, cu exceptia drumurilor publice şi a căilor de acces
către acestea, este interzis.
(2) Accesul câinilor prevăzuti la art. 1 lit. a) în părtile comune ale imobilelor în care sunt
detinuti, pe drumurile publice şi pe căile de acces către acestea este permis numai dacă
aceştia poartă botnită şi sunt tinuti în zgardă şi lesă sau ham de către proprietar ori de către
detinătorul temporar.
(3) Stationarea câinilor prevăzuti la art. 1 lit. a) în părtile comune ale imobilelor prevăzute la
alin. (2) este interzisă.
(4) Accesul câinilor prevăzuti la art. 1 lit. b), precum şi al câinilor din rasele Ciobănesc
Belgian Malinois, Ciobănesc German, Dobermann, Presa Canario, Ciobănesc de Asia
Centrală Komondor, Kuvasz, Schnauzer Uriaş şi metişii lor în localurile publice, în mijloacele
de transport în comun, în locurile publice, precum şi în părtile comune ale imobilelor este
permis numai dacă aceştia poartă botnită şi sunt tinuti în lesă
de către o persoană care
îndeplineşte conditiile prevăzute la art. 3 alin. (1). În locurile special amenajate pentru câini
accesul câinilor prevăzuti în prezentul alineat este permis fără botnită şi fără lesă.

[ link extern ]
cyan, moderator
Domnul moderator,
Nu am nimic impotriva - dvs. decideti, eu mi-am dat cu parerea, insa observ ca a trebuit sa veniti cu link-ri care explica ce si cum.
Oricum, daca userul este multumit, atunci este f. bine.

Insa am si eu o nelamurire in acest caz: inatai cumpar partupedul si dupa aceea intreb daca am voie asa si pe dincolo?
Noi avem un vecin care un caine dintr-asta luptator, unul urat ca schimul 3 de la fabrica - nush cum ii zice. Este foarte periculos, desigur stapanii nu au nicio treaba, nu-l echipeaza cu botnita, lesa este un fel de odgon, gros cam de 3-4 cm, dar nu i-o aplica. Intr-o zi, cineva o va pati sigur...
S-a anuntat politia locala - efectul este cam zero.
Ei, ciobanescul german este ca o floare in campul verde pe langa "aratarea" vecinului nostru. Pur si simplu, nu inteleg atractia unor oameni pentru asemenea exemplare!
Sa fiti sanatosi!
A, nuu, am cautat un raspuns mult mai simplu pe gugal "botnita ciobanesc german" si am dat pe prima pagina de link-ul respectiv!
In mod normal trebuie sa te informezi inainte de a achizitiona orice, masina, catel, pisica, masina de spalat sau aparat radio. Cand era mic i-am luat copilului un porcusor de Guineea, normal ca am avut eu grija de el dupa aia! :), nu va spun cate informatii am cautat inainte, ajungeam doctor veterinar!
Fiecare cu hobby-ul lui, unora le place ciobanescul german, altora chihuahua, pitbull, etc., ideea este sa cunoasca si sa aplice legislatia in privinta cresterii animalelor de companie.
Link-ul l-am pus ca sa citeasca omul legea, poate nu gaseste informatia pe net, putea sa afle daca trebuie sa-i puna botnita printr-o simpla cautare!
cyan, moderator