Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... amplasare cos centrala termica in curtea vecina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

amplasare cos centrala termica in curtea vecina

As dori sa stiu care este distanta legala de amplasare a unui cos de centrala termica in curtea vecina.
Vecinii au scos cosul centralei termice in curtea noastra printr-o fereastra.
Gazele centralei sunt evacuate in imediata apropiere a unei ferestrei unui dormitor al locuintei noastre.
Daca e posibil sa-mi indicati si care este norma legala ce reglementeaza acest lucru, daca aceasta exista?
Cosul de gaze arse trebuie amplasat la inaltime (peste inaltimea constructiei cele mai inalte din zona) pentru ca gazele sa se disperseze in atmosfera. Exista notmative de proiectare in acest sens. Proiectantul instalatiei aferente centralei si executantul lucrarii au cunostinta de aceste normative.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila cu vecinul pentru a inalta cosul de gaze arse puteti sesiza Directia judeteana de sanatate publica in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Pentru astfel de incalcari ale dreptului de proprietate, temeiul/temeiurile unei eventuale actiuni se vor regasi in cuprinsul codului civil