Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dupa cat timp se suspenda adunarea generala (sfertul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dupa cat timp se suspenda adunarea generala (sfertul academic) si care este termenul minim pentru reconvocare?

Art. 24 din Legea 230/2007 prevede ca
(1) Adunarea generală poate adopta hotărâri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari (jumătate plus unu) sunt prezenţi personal sau prin reprezentant legal.
(2) Dacă la prima convocare nu este întrunit cvorumul necesar de jumătate plus unu, adunarea generală va fi suspendată şi reconvocată în termen de maximum 10 zile de la data primei convocări.
(3) La adunarea generală reconvocată, dacă există dovada că toţi membrii asociaţiei de proprietari au fost convocaţi, hotărârile pot fi adoptate, indiferent de numărul membrilor prezenţi, prin votul majorităţii acestora.
(4) Hotărârile adunării generale a asociaţiei de proprietari sunt obligatorii şi pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenţi la adunarea generală, precum şi pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociaţiei de proprietari.

Am observat in unele topicuri faptul ca adunarea generala a fost reconvocata dupa o jumatate de ora. o ora sau doua ore.

1. Luand in considerare faptul ca legea nu prevede un timp clar (in ore sau minute) dupa care adunarea generala poate fi suspendata din cauza neintrunirii cvorumului necesar pentru adoptarea hotararilor AG precum si formularea de la pct. (2) in care se face referire la un termen in "zile" de la data primei convocări, care este timpul minim dupa care se poate suspenda adunarea generala si termenul minim dupa care poate fi reconvocata adunarea generala?
In cazul contestarii in instanta a termenului pentru reconvocare dupa un termen mai mic de o zi ar exista sanse de anulare a hotararilor adoptate in AG reconvocata?

In privinta timpului minim pentru suspendarea AG nu am nicio idee, cum nu este legiferat "sfertul academic" nu cred ca intra in discutie, o jumatate de ora ar putea fi prea "mult" pentru proprietarii care s-au prezentat la ad.gen. iar la reconvocare fiind posibil sa nu mai vina.
Poate primim raspunsuri din "practica" altor asociatii de proprietari.
In schimb pentru reconvocare opinia mea este ca termenul trebuie sa fie de minimum o zi si maximum 10 zile.

2. Nici stabilirea datei si orei desfasurarii adunarii generale reconvocate nu este explicita in lege, se poate stabili anterior desfasurarii adunarii generale ordinare (odata cu convocarea AG ordinare) sau trebuie stabilita si afisata dupa ce adunarea generala a fost suspendata din cauza neintrunirii cvorumului necesar?

cyan, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
@ adaman, incetati sa postati in topicuri vechi, sa ironizati utilizatorii si sa scrieti excesiv cu majuscule!!