avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul contributii cas,cass din ianuarie 2018
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul contributii cas,cass din ianuarie 2018

-calculul cas,cass din ianuarie 2018 pentru angajat pensionar limita de varsta ca administrator cu CIM cu 6ore/zi la o asociatie de proprietari care numai lucreaza in alta parte.
-Dar pentru presedinte care primeste o indemnizatie neta lunara de 300 lei?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 15 Februarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: eugarizan , utilizator 16:22, 16 Februarie 2018
Pentru fiecare, baza de calcul o reprezinta venitul brut.
imi cer scuze poate nu am fost explicita: mai concret intreb:
-in cazul cand pe administratorul de bloc pensionar limita de varsta angajat cu cim 6ore pe zi la salariul brut 1513 lei (nu mai este angajat in alta parte ),contributiile cas,cass se calculeaza la sal.minim/economie 1900 lei sau la 1513 lei cum prevede OUG 3 adica angajatorul mai plateste diferenta contributiilor calculate la sal.1900 si 1513 ?sau ramane exceptia cf. OUG4/2017 cu privire la angajati pensionari la limita de varsta?
Da, se tine cont de exceptia din OUG.4/2017 pentru administrator si se calculeaza la venitul lui brut, pentru presedinte nu este cazul sa ne raportam la salariul minim pentru ca el realizeaza venitul pe baza unui contract de mandat, deci baza de calcul a contributiilor este venitul brut.
Multumesc f.mult.pentru aceste raspunsuri care imi sunt foarte utile.

Sa inteleg ca in aceste conditii angajatorul nu trebuie sa plateasca diferenta de contributii aferent salariului minim brut pe economie si contributiile calculate la venitul meu brut cum prevede OUG 3/2018 .
In cazul dvs. angajatorul nu trebuie sa plateasca diferenta de contributii.In D112 veti modifica manual contributii CAS si CASS angajat.
Ultima modificare: Joi, 15 Februarie 2018
elenazan, utilizator

Alte discuții în legătură

Calcul salarizare dupa aparitoa oug 3/2018 costelmardare costelmardare Buna ziua, Sunt administrator la o Asociatie de Proprietari. Am cautat intotdeauna sa imi desfasor activitatea cu respectarea stricta si intocmai a ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit andregh andregh BUna ziua, La o Asoc de Proprietari avem un angajat cu CIM , cu timp partial de munca avand fctia de fem de serviciu. Are functia de baza avand un salariu ... (vezi toată discuția)
Salariul brut lorelena1306 lorelena1306 Incepand cu 01.01.2018 se platesc urmatoarele contributii: Angajat: CAS 25% CASS 10% Impozit 10% Angajator CAM ... (vezi toată discuția)