Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren ramas mostenire, uzucapat doar de unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren ramas mostenire, uzucapat doar de unul dintre frati

Buna ziua,

Desi toti cei trei frati s-au ocupat peste 10 ani de ingrijirea unui teren ramas mostenire de la tatal lor (acesta l-a avut in posesie si ingrijit pentru mai bine de 25 ani), doar unul dintre ei a formulat (fara stiinta celorlalti doi) actiune in constatarea uzucapiunii. In urma audierii unor martori mincinosi (care au mai si decedat intre timp), instanta a admis actiunea, sentinta fiind definitiva. UAT, desi stia ca terenul este tinut de toti cei trei frati, nu a formulat nicio aparare in cauza.
Ceilalti doi frati au aflat despre cele mai sus indicate abia dupa 10 luni de la ramanerea definitiva a sentintei, dintr-o discutie cu un angajat al Primariei.
Ce ar putea face acestia pentru a fi recunoscuti si ei ca proprietari ai terenului? Care este calea juridica cea mai eficienta, din punctul dvs de vedere, pentru a avea succes in a obtine ceea ce isi doresc?

Va multumesc!
DianaGeanina89, utilizator