Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... divizare imprumut banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

divizare imprumut banca

S-a facut un imprumut la banca pt achizitionarea unui apartament de catre un cuplu, fiind proaspeti casatoriti, pe termen de 30 ani. Garantie fiind pus apartamentul parintilor fetei.
Dupa 10 ani, se hotarasc sa divorteze.
Ce ar trebui facut, ca restul de plata catre banca sa fie platit cate jumatate de catre fostii soti, dar sa vina fiecare cu garantii proprii?
Ambii tineri sunt plecati in strainatate, deci teama mea ar fi (apartamentul meu este pus garantie), ca unul dintre fostii soti sa nu plateasca ratele catre banca.
Dacă nu se plătesc ratele, banca va executa garanția și ipoteca, pentru acoperirea debitului restant.
Asta stiu si eu. Eu am intrebat cu totul altceva.
Totusi, multumesc pt timpul acordat.
Titularii creditului trebuie sa merga la banca pt a rezolva aceasta situatie.
O solutie temporara (pt a nu se ajunge la executare), ar fi ca plata ratelor sa fie achitate in continuare si sa fie recuperata de la cei 2 titulari ai creditului pana in momentul in care cei 2 vor decide cum impart apartamentul achizitionat si cine va fi cel despagubit. La final se va putea transfera ipoteca pe apartamentul achizitionat .
o zi frumoasa!
Imi cer iertare, dar am uitat sa specific un lucru foarte important: apartamentul luat de catre cei doi, a fost vandut (fiind nevoiti sa acopere o suma mare din cauza ratelor neplatite), putand face acest lucru deoarece au facut o refinantare si atunci au avut nevoie de o garantie mai mare (apartamentul meu).
doinagherasim, utilizator
In acest caz , aveți 2 variante: achitați ratele pt a nu se ajunge la executare și va recuperați banii de la cei pt care ați garantat cu imobilul, sau alegeți varianta de a va vinde imobilul și sa va achizitionati un alt imobil cu o valoare mai mică, iar diferența o utilizați pt achitarea creditului.