avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Restituire cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Restituire cass

Buna ziua,
In data de 27.12.2018, mi s-a instituit poprire pe contul de economii, pentru neplata contributiei cass pentru anul 2012, in valoare de"celebra suma de 468" .In data de 12.01.2015, am primit o decizie de impunere pentru stabilirea cass, cu suma de plata de 468 lei.In data de 15.01.2015,am depus la administratia fiscala emitenta o cerere de scutire pentru plata cass aratind ca in toata perioada anului 2012, nu am obtinut nici un fel de venituri, in aceasta perioada fiind coasigurata in baza faptului ca eram in intretinerea sotului.Totul bine pina la 27.12.2017 cind s-ainstituit poprirea. In data de 28.12.2017 am fost la administratia fiscala care a impus poprirea, administratia fiscala care m-a trimis la CJASS sa aduc o adeverinta din care sa rezulte ca in anul 2012 am fost in intretinerea sotului si conform Legii nr.225/2015 vor ridica poprirea si voi primi sumele retinute.Am adus aceasta adeverinta pe care am depus-o in data de 03.01.2018,impreuna cu o cerere in care ceream anularea poprirei si restituirea sumelor retinute.In data de15.01.2018, am primit decizia de ridicare a executarii silite.
Intrebarea mea: ce pasi trebuie sa urmez pentru a primi sumele retinute si sumele retinute drept comisioane de instituire, sistare poprire si comisionul plata op?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 15 Februarie 2018
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Restituire sume cass, retinute abuziv ika ika La data de 21.12.2017 am primit decizia de instiintare privind infiintarea popririi pentru stabilirea cass pentru anul 2012 ca urmare a obtinerii de ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere anuala cass 2012 Rasfat Rasfat Am primit de la ANAF o decizie de impunere anuala pt CASS aferenta anului 2012. Categoria de venit din declaratie: venituri din investitii in suma de 9504 lei, ... (vezi toată discuția)
Referitor plata cass (sanatate) pentru venituri din chirie Clark Clark Buna ziua, Ridic o problema care ma framanta dpdv fiscal ! :) Am decis sa ma mut din apartamentul meu proprietate personala si doresc sa il inchiriez. In ... (vezi toată discuția)