Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Calcul indemnizație CO 2017 și 2018
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Calcul indemnizație CO 2017 și 2018

AM IESIT LA PENSIE CU DATA DE 01.02.2018.
AM AVUT NEUZATE 30 ZILE DE COMNCEDIU DE ODIHNA DIN ANUL 2017 + 3 ZILE DIN 2018. SALARIUL IN IANUARIE 2018=6109 RON. SALARIU IN OCT-NOV-DEC.2017=6390 RON LUNAR SI DIN AC 3 LUNI A REZULTAT 10371 RON BRUT PTR 33 ZILE C.O. ADICA 6067 RON NET. DACA NU APAREA AC TRANSFER AL CONTRIBUTIILOR (ACUM NETUL =58.5% DIN BRUT) EU LUAM 7470 RON(PANA IN DEC.2017 NETUL=69.8% DIN BRUT). DECI AM PIERDUT 1453 RON (AM PASTRAT CONCEDIUL DE ODIHNA STIIND CA PLATA PRIMEI PENSIEI DUREAZA SI 3 LUNI. CE FAC, E O SUMA IMENSA= CU O PENSIE????
Manuela Rășină, administrator
Nu prea aveți ce face, având în vedere noile reglementari cu privire la transferul contributiilor.

Totuși verificați faptul ca : indemnizaţia de concediu nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
Concediul de odihna (30 zile) era cuvenit ptr anii anteriori lui 2018, contributiile erau 30%, i-am spus d.nei director ca trebuie sa ma pensionez cu 02.01.2018( functionar public- cons. sup.) , a zis sa lucrez toata luna ianuarie, aveau interes-sf. de an,i-am spus ca o sa pierd enorm, a zis ca nu o sa pierd, au dat o decizie de salariu nou-legea 153/2017, salarizare noua = 6108 lei(fata de 6390 in 2017 dar se depasea grila din 2022). Acesti 6108 se majorau cu 1241 ron "ca urmare aplicarii procentului de 20,314% rezultat din majorarea cotelor de contributii de asigurari sociale stabilite in sarcina angajatorului". Daca ramanea valabila ac decizie tot pierdem 377 ron Au anulat decizia, au dat alta,a ramas doar suma de 6108 ron, si asa am pierdut 1453 ron. .Cred ca va trebui sa actionez in justitie in penal pe d.na director ptr inducere in eroare, sau angajatorul. Trebuie sa existe o solutie , am vazut ca se da ordonanta ptr cei cu concedii medicale

Va multumesc f. mult ptr raspuns. Cu stima - I.Nita