Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Talon ridicat de Poliția Rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Talon ridicat de Poliția Rutiera

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema: am cumparat prin contract de vanzare-cumpărare o masina, nu am primit certificatul fiscal pentru ca vânzătorul la câteva zile s-a răzgândit și M-a dat in judecata pentru a-i restitui masina, a pierdut judecata si astazi un agent de la poliția rutieră mi-a ridicat talonul pentru ca nu am preschimbat talonul. Ce as putea sa fac in aceasta situație? Trebuie sa astept 30 de zile de la comunicarea încheierii ca sa ii pot solicita certificatul fiscal. Are dreptul politia sa imi rețină talonul? Mulțumesc
Agentii de politie au autoritatea si competenta sa retina talonul auto ,pentru mai multe motive intemeiate,cum ar fi inspecţia tehnică periodică expirată, detinere antiradar sau cu un mijloc tehnic de detectare a prezenţei aparatelor radar, dacă auto este dotat cu mijloace speciale de avertizare luminoasa si sonora altele decat cele prevazute de lege, daca nu sunt respectate prevederile referitoare la transportul produselor periculoase, evidentierea unei avarii care nu a fost remediata în termen de 30 de zile de la data producerii, daca se evidentiaza defectiuni la dispozitivul de iluminare sau semnalizare luminoasa ,cand sunt montate alte dispozitive decat cele omologate, defectiuni la sistemul de franare, constatarea de uzuri peste limitele admise ale mecanismului de directie, anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute în cartea de identitate a autovehiculului, daca anvelopele au uzuri peste limita legal admisa, daca zgomotul in mers sau staionare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul, daca motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise, daca auto are montate dispozitive sau accesorii neomologate de autoritatea competenta, daca auto are aplicate pe parbriz, luneta sau geamurile laterale afise, reclame publicitare, folii sau alte accesorii, sau inscrisuri care limiteaza vizibilitatea, daca auto prezinta scurgeri de carburant sau lubrifiant, daca placutele cu numerele de inmatriculare sau inregistrare nu sunt conforme cu standardul sau au aplicate dispozitive de iluminare altele decat cele omologate, daca datele din certificatul de inmatriculare sau inregistrare nu concorda cu caracteristicile tehnice ale vehiculului, daca proprietarul nu face dovada incheierii RCA