avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic debutant - ce fac in instanta?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic debutant - ce fac in instanta?

Buna seara!
De curand m-am angajat ca si consilier juridic la o societate comerciala.
Peste cateva zile urmeaza sa reprezint societatea in fata instantei si va spun foarte sincer ca mi-e teama de mor, instanta parca ma intimideaza, nu am experienta in instanta, cunostintele teoretice sunt una, practica e alta.
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi, indrumari, procedura in fata instantei, tinand cont de faptul ca pana acum nu am fost niciodata in fata instantei, procedura in fata instantei imi este total necunoscuta.
Va multumesc frumos anticipat!
Ajungi la judecatorie , mergi la sala de judecata, reperezi dosarul ca si pozitie pe lista, intri insala de judecata, ceri dosarul de la grefier,vezi daca este procedura de citare legal indeplinita, daca esti reclamant, vezi daca paratul a depus intampinare sau cerere reconventionala(in situatia in care esti la primul termen de judecata).Daca a depus ce ti-am scris mai sus, ceri dosarul la amnare si iei termen pt a lua la cunostinta de intampinare, iar daca a depus si cerere reconventionala, pt a depune tu intampinare.Daca esti parat vezi daca adversarul taua timbrat cerere(in cazul in care trebuia sa timbreze),etc.....Da mai multe detalii ca sa te ajutam!!
Din ce am constat pana acum, in majoritatea cauzelor societatea este parata, in unele deja fostul meu coleg a depus intampinarea, reclamantul solicitand termen ptr a lua la cunostinta de intampinarea noastra, in altele suntem la primul termen la care trebuie sa depunem intampinare.
Va multumesc!
Sunt parat, e primul termen si trebuie sa depun intampinare... unde, cum.. la grefier, o inmanez judecatorului... Si apoi delegatia unde o depun? stiu ca trebuie sa am si buletinul cu mine...
Intampinarea si delegatia o puteti depune la presedintele completului de judecata.
eu lucrez in domeniul juridic de 1 an ... si eu am avut mari emotii la inceput. O sa iti povestesc cate ceva ce am invatat eu :
1. dupa ce ai intocmit corect si complet dosarul ( toate inscrisurile xerocopiate trebuie sa continta mentiunea " conform cu originalul") il depui la registratura unde ti se comunica termenul , nr de dosar si completul de judecata
2. la data procesului verifici listele afisate la avizier si vei retine pozitia dosarului pe lista
3. in sala ceri grefierului , care vine cu 30 min inainte de sedinta , pozitia de pe lista
4. examinezi dosarul (de la sfarsit la inceput ) vezi daca s-a indeplinit procedura de citare , daca s-a depus intampinare etc
5. cand a inceput sedinta de judecata , dupa amanari , poti solicita apelarea dosarului la prioritate ( esti consilier juridic ai aceleasi drepturi ca si un avocat)
6. restul ...depinde de cauza care o ai , cum o aperi , ce dovezi ai
Poti merge la arhiva sa citesti dosarele , sa iti mai notezi diverse lucruri ,(este permis). Vei invata mai multe pe parcurs . Mult noroc

Alte discuții în legătură

Nu primesc date despre situatia dosarului pasalegaviorela pasalegaviorela buna ziua . in calitate de reclamanta am depus cerere de chemare in judecata .Parata a depus cerere reconventionala si a fost pusa sa timbreze .peste 10 zile ... (vezi toată discuția)
Judecarea cauzei in lipsa partilor, intampinare trimisa prin fax dumibog dumibog 1) in cazul in care atit reclamantul dar si paratul solicita si judecarea in lipsa conform art. 242 alin 2, dar nici una din parti nu se prezinta la termen ... (vezi toată discuția)
Invocarea tardivitatii Filimon Aurel Filimon Aurel Buna ziua Am invocat , la termenul trecut, tardivitatea depunerii intampinarii intrucat nu a fost depusa cu 5 zile inaintea termenului de judecata. Instanta ... (vezi toată discuția)