Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia fara preaviz

Buna ziua,daca imi dau demisia conform Art 55 lit b (acordul partilor) mai este necesar preavizul?
Multumesc
Art 55 lit.(b) se refera la incetarea contractului individual de munca, ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea. Pe cale de consecinta contractul inceteaza in baza unui acord comun de vointa, fara a fi nevoie de - demisie....
Art.55 lit.b C.mun. nu se refera la demisie.

Demisia fara preaviz este prevazuta de art.81 alin.8 C.mun. si este incidenta numai in situatia in care angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.