Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie pentru copil minor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie pentru copil minor

Buna! Sunt rezident in Spania insulele Canare e posibil sa beneficiez de alocatia spaniola daca copilul este nascut in Rominia
Nicolae amoasei, utilizator
Dacă legislaţia ţării/provinciei în care vă aflaţi ca rezident (cu acte) dă dreptul la alocaţia pentru copiii minori aflaţi în întreţinere, iar în situaţia dată minorul se află cu dvs., trebuie să faceţi dovada cu acte în acest sens şi să solicitaţi alocaţia pentru care aveţi interes. Totodată va trebui să faceţi dovada că nu mai încasaţi din România alocaţia de stat pentru copilul minor aflat în întreţinerea dvs.
E bine să vă informaţi în prealabil despre condiţiile în care statul străin acordă alocaţia, pentru a nu renunţa dezavantajos la alocaţia din România. De exemplu, în Cipru se acordă doar o indemnizaţie pentru naştere, însă alocaţie lunară pentru copiii minori nu se acordă. Deci este de preferat alocaţia din România decât indemnizaţia din Cipru.