Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenirea copilului minor rezultat din concubinaj. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenirea copilului minor rezultat din concubinaj. Poate fi desemnată tutore/curator o altă persoană decât tatăl?

Buna ziua,

Sa luam cazul a doi parinti necasatoriti, cu un copil minor aflat in ingrijirea mamei. Doar mama detine avere. In cazul decesului mamei, am inteles ca tatal va administra mostenirea copilului, pana cand acesta va implini 18 ani. Este posibil ca mama sa solicite ca in cazul decesului sau, mostenirea sa fie administrata de catre alta persoana sau de catre o institutie a statului, pana cand copilul devine major?
Manuela Rășină, administrator
desigur. Consultati un notar.
Da, se poate intocmi un act unilateral prin care mama sa desemneze un tutore in caz de deces.
Art. 114 Cod civil
Desemnarea tutorelui de către părinte
(1) Părintele poate desemna, prin act unilateral sau prin contract de mandat, încheiate în formă autentică, ori, după caz, prin testament, persoana care urmează a fi numită tutore al copiilor săi.
(2) Desemnarea făcută de părintele care în momentul morţii era decăzut din drepturile părinteşti sau pus sub interdicţie judecătorească este lipsită de efecte.
(3) Desemnarea făcută în condiţiile prezentului articol poate fi revocată oricând de către părinte, chiar şi printr-un înscris sub semnătură privată.
(4) Înscrisul prin care se revocă persoana desemnată pentru a fi numită tutore se va înscrie în registrul prevăzut la Art. 1046 sau la Art. 2033, după caz.
(5) Notarul public sau instanţa de tutelă, după caz, are obligaţia să verifice la registrele prevăzute la alin. (4) dacă persoana desemnată pentru a fi tutore nu a fost revocată.

E o problema.. ca tutela se infiinteaza cand ambii sunt decedati, etc
sigur ca e bine sa desemnati, poate va fi cazul.
Art. 110

Cazurile de instituire

Tutela minorului se instituie atunci când ambii părinţi sunt, după caz, decedaţi, necunoscuţi, decăzuţi din exerciţiul drepturilor părinteşti sau li s-a aplicat pedeapsa penală a interzicerii drepturilor părinteşti, puşi sub interdicţie judecătorească, dispăruţi ori declaraţi judecătoreşte morţi, precum şi în cazul în care, la încetarea adopţiei, instanţa hotărăşte că este în interesul minorului instituirea unei tutele.

Cu alte cuvinte, desi copilul va reveni parintelui supravietuitor cf legii, de bunurile ramase de la parintele decedat se va ocupa o persoana desemnata de acesta pana cand copilul va fi major?

raluk0207 a scris:

Da, se poate intocmi un act unilateral prin care mama sa desemneze un tutore in caz de deces.
Art. 114 Cod civil
Desemnarea tutorelui de către părinte
(1) Părintele poate desemna, prin act unilateral sau prin contract de mandat, încheiate în formă autentică, ori, după caz, prin testament, persoana care urmează a fi numită tutore al copiilor săi.
(2) Desemnarea făcută de părintele care în momentul morţii era decăzut din drepturile părinteşti sau pus sub interdicţie judecătorească este lipsită de efecte.
(3) Desemnarea făcută în condiţiile prezentului articol poate fi revocată oricând de către părinte, chiar şi printr-un înscris sub semnătură privată.
(4) Înscrisul prin care se revocă persoana desemnată pentru a fi numită tutore se va înscrie în registrul prevăzut la Art. 1046 sau la Art. 2033, după caz.
(5) Notarul public sau instanţa de tutelă, după caz, are obligaţia să verifice la registrele prevăzute la alin. (4) dacă persoana desemnată pentru a fi tutore nu a fost revocată.

Nu inteleg. Daca tatal ramane in viata, obligatoriu el va administra averea mamei decedate??

gi-jane2 a scris:

E o problema.. ca tutela se infiinteaza cand ambii sunt decedati, etc
sigur ca e bine sa desemnati, poate va fi cazul.
Art. 110

Cazurile de instituire

Tutela minorului se instituie atunci când ambii părinţi sunt, după caz, decedaţi, necunoscuţi, decăzuţi din exerciţiul drepturilor părinteşti sau li s-a aplicat pedeapsa penală a interzicerii drepturilor părinteşti, puşi sub interdicţie judecătorească, dispăruţi ori declaraţi judecătoreşte morţi, precum şi în cazul în care, la încetarea adopţiei, instanţa hotărăşte că este în interesul minorului instituirea unei tutele.