Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achiziții intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achiziții intracomunitare

Buna seara! O societate neplătitoare de TVA, cu CIF special pentru achiziții intracomunitare, primește factura de achiziții fără TVA cu o valoare mai mare de 10000 euro (34000lei) de la Furnizorul din U.E, cu Cif valid de tva si platitor local de tva.
Întrebare: Societatea trebuie sa plătească TVA aferent achiziției in România?
Multumesc anticipat.
Da.
Calculati, declarati (D301) si platiti tva aferent achizitiei (cota 19% asupra valorii facturii).
Deasemenea depuneti si D390 privind tranzactiile intracomunitare, la valoarea din factura.