Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotărâre de consiliu local: pentru a deține la bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotărâre de consiliu local: pentru a deține la bloc un animal de companie este necesar acordul scris al vecinilor. Este legală o astfel de hotărâre?

Buna ziua!
Sunt din Timisoara si stau cu chirie intr-un aprtament. Acum cateva luni am "adoptat" un pisic de pe strada, urmand toate procedurile (facut vaccinuri, deparazitari, carnet de sanatate, etc).
Ieri, dupa cateva luni mi-a batut domnul administrator la usa ca unii vecini, in special presedintele de bloc are ceva impotriva pisicului meu si ca urmeaza sa cheme politia locala pentru ca nu am voie sa detin in apartament animal de companie fara acordul scris al vecinilor.
Dupa ce m-am interesat, am vazut ca intradevat exista o hotarare a CL Timisoara care impune acest lucru.
Intrebarea mea e cat este de legala aceasta hotarare conform legilor nationale si care sunt sansele in caz ca sunt amendat sa castig daca contest in instanta?
Specific ca am acodrul proprietarului apartamentului si respect toate normele de igiena si sanitar-veterinare.
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Despre ce HCL Tm este vorba, ce prevede in privinta animalelor de casa crescute in apartamente?
Daca era vorba despre un cal sau urs atunci s-ar fi justificat o astfel de HCL dar in cazul pisicilor, cainilor sau altor pet-uri "mici" nu se justifica.
Cum aveti acordul proprietarului nu exista motive pentru care sa va fie interzis de presedintele asociatiei sau administratorul blocului. Sunt niste tampiti. Inclusiv cei care au votat hcl.
La nivel national nu ecista legislatie care sa interzica animalele de companie in condominii.
In HCL nu se face trimitere la legislatia nationala dpdv al cresterii animalelor in blocuri?
Din pacate exista HCL care interzic detinerea de animale de companie
Astfel de hotarari sunt cu atat mai discriminatorii in conditiile in care interzic sau conditionaeaza detinerea de caini sau pisici in proprietati de acordul asociatiei de proprietari,in conditiile in care dragostea si afectiunea pot fi indreptate si catre alte vietuitoare veverite,purcei de guinea,pesti,papagali,iguane,etc
Hotararea este total contrara normelor europene dar...traim in Romania unde totul este posibil
Atat timp cat instanta de judecata la cererea partii interesate nu a pronuntat hotarare care sa dispuna netemeinicia si nelegalitatea dispozitiilor ,HCL sunt legale
Este trist dar adevarat ca exista localitati in care primariile prin HCL au interzis cu desavarsire detinerea de animale de companie in proprietati -ca asa au dorit alesii urbei
Nu va hazardati sa demarati o lupta in instanta impotriva unui eventual PV contraventie-veti beneficia in final de hotarare defavorabila atat timp cat HCL ramane in vigoare
Orice proces verbal poate fi desfiintat printr-o hotarare judecatoreasca chiar daca exista un temei legal.
Astfel ca in cazul unei sanctiuni din partea politiei locale in baza HCL o puteti contesta in instanta de judecata chiar daca, teoretic, nu ar fi sanse.
Insa, daca nimeriti peste un judecator cu capul limpede, veti avea sanse de castig. Iar daca are si un animal de companie in dotare sansele de castig sunt sigure.
Atasez link-ul cu extrasul din HCL.
[ link extern ]

Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi!

cyan a scris:

Despre ce HCL Tm este vorba, ce prevede in privinta animalelor de casa crescute in apartamente?
Daca era vorba despre un cal sau urs atunci s-ar fi justificat o astfel de HCL dar in cazul pisicilor, cainilor sau altor pet-uri "mici" nu se justifica.
Cum aveti acordul proprietarului nu exista motive pentru care sa va fie interzis de presedintele asociatiei sau administratorul blocului. Sunt niste tampiti. Inclusiv cei care au votat hcl.
La nivel national nu ecista legislatie care sa interzica animalele de companie in condominii.
In HCL nu se face trimitere la legislatia nationala dpdv al cresterii animalelor in blocuri?

[ link extern ] /
Acea HCL este vadit nelegala, din sentinta aceasta rezulta motivele clare pt care o hotarare similara, data de CL Brasov a fost anulata de instanta.
Nimeni nu va poate interzice sa luati o pisicuta!!!!