Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru neachitata de unul dintre parati- ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru neachitata de unul dintre parati- consecinte

Buna ziua,
Intr.un proces de dezbatere a unei succesiuni sotia supravietuitoare cheama in judecata cei patru copiii ai sai si ai defunctului. Intampinarile paratilor au fost considerate de instanta cereri reconventionale si li s-a pus in vedere sa timbreze. Astazi dupa sase ani de proces am descoperit ca unul dintre copii nu a achitat taxa de timbru judiciar. ce se intampla in acest caz ?

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Instanta i o va pune in sarcina partii fie in fond, fie in apel.
Va multumesc pentru raspuns!
La concluziile pe fondul cauzei invocati exceptia netimbrarii cererii reconventionale care nu a fost timbrata si solicitati anularea acesteia ca netimbrata.
Va multumesc pentru raspuns!