Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare taxa de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare taxa de timbru

Daca taxa de timbru a intampinarii cu caracter reconventional nu a fost platita si aceasta a fost anulata, se mai poate indrepta cumva situatia? Findca pierdem niste lucruri construite de noi si pe cheltuiala noastra. Acum suntem la stadiul probei cu martorii. La indemnul unui avocat am platit-o acum pt a o depune. Cum se procedeaza?
Trebuia mai intai sa atacati cu recurs incheierea prin care vi se anula ca netimbrata reconventionala, si sa doveduti ca ati achitat-o.
Nu prea inteleg, iertati-ma! A fost ori nu acitata taxa de timbru si depusa la dosarul cauzei?
Cererea reconvetionala se timbreaza si ea.
Nu, initial nu a fost achitata in termenul legal, iar azi am achitat-o si urmeaza ca maine la proces sa o depun. E bine ceea ce fac?
Daca cererea a fost respinsa pe motiv ca fiind netrimbrata, si nici instanta nu v-a pus in vedere ca sa o achitati, faceti recurs.
Opinia mea este sa deschideti alt proces, avand ca obiect ceea ce se sustine in cererea reconventionala.
Si atunci se va sista primul proces?