Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la obiect. Am o nelămurire. As dori sa stiu care este indemnizatia ce mi se cuvine pentru cresterea copilului. Din luna iunie 2017 sunt in somaj intrucat biroul unde munceam a fost inchis. Somajul cuvenit este de 470 lei lunar. In perioada in care am lucrat la acest birou si anume 9 ani de zile, am fost încadrată cu salariul minim. Ma afecteaza in vreun fel noul cod fiscal si care este suma care mi se cuvine? Am citit in lege ca indemnizația nu poate fi mai mica decat 2,5 x indicele de referință de 500, asadar nu mai mica de 1250 lei. Aceasta este suma sau nu este buna metoda de calcul ?
Va multumesc .
Intr-adevar, indemnizația pentru CCC nu poate fi mai mica decat 2,5 x indicele de referință (500 lei)- (n.m., 1250 lei)