avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Buna ziua.Tatal meu a cumparat in 1975 500 mp dintr-o parcela de 1000mp de la tatal sau ceilalti 500mp iau revenit tot lui dar fara act de v/c .Pe ternul respectiv sa construit casa si cateva acareturi.Cand sau dat titlurile de proprietate in 1991 partea de teren fara acte a fost trecuta in titlul de proprietate al bunicului meu dar ne avand carte funciara(tatal meu decedand in 1989).Bunicul meu a decedat acum 5 ani, pot sa deschid proces de uzucapiune pe acest teren daca mai sunt si alti mostenitori?Iar daca se poate trebuie sa-i chem pe toti in instanta?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters454516 , utilizator 15:02, 21 Februarie 2018
Daca nu vi se imputa calitatea de detentor precar, va puteti prevala de uzucapiune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de uzucapiune 50rin 50rin Ziua buna.Cand sa casatorit tatal meu a primit de la tatal lui in 1975 un teren de 1000mp,1/2din el cu acte ,1/2 fara acte .Tatal meu a decedat in 1989.Cand ... (vezi toată discuția)
Teren fara acte lauryss lauryss daca Xsi Ysunt titulari de rol ai unui teren,asta inseamna ca ei pot fi si proprietari ai aceluiasi teren? (vezi toată discuția)
Teren uzucapiune alina elena alina elena Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu o consultaie juridica privind un teren.Bunicii mei au cumparat un teren de 1000mp, pe care au construit o casa cu etaj in ... (vezi toată discuția)