Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Buna ziua.Tatal meu a cumparat in 1975 500 mp dintr-o parcela de 1000mp de la tatal sau ceilalti 500mp iau revenit tot lui dar fara act de v/c .Pe ternul respectiv sa construit casa si cateva acareturi.Cand sau dat titlurile de proprietate in 1991 partea de teren fara acte a fost trecuta in titlul de proprietate al bunicului meu dar ne avand carte funciara(tatal meu decedand in 1989).Bunicul meu a decedat acum 5 ani, pot sa deschid proces de uzucapiune pe acest teren daca mai sunt si alti mostenitori?Iar daca se poate trebuie sa-i chem pe toti in instanta?Va multumesc.
Daca nu vi se imputa calitatea de detentor precar, va puteti prevala de uzucapiune