avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Concurs de infracțiuni. Cum se judecă, și cum pot ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Concurs de infracțiuni. Cum se judecă, și cum pot obține asistența juridică a unui avocat din oficiu?

Buna ziua!
In data de 11.02 am săvârșit infracțiunea dispusă în art. 336.
Pe data de 12 am platit analizele la IML, acestea indicând valoarea de 1.1 mg/l .
In data de 13 am săvârșit infracțiunea prevăzută de articolul 335 aliniatul 2.
As dori sa optez pentru procedura simplificată inclusiv semnarea acordului de recunoaștere a vinovatiei.
Am doua întrebări:
1. Pentru semnarea acordului de recunoaștere a vinovatiei trebuie sa fiu asistat juridic de către avocat.
Poate sa fie cel din oficiu?Cine dispune acordarea avocatului din oficiu?Poliția Rutiera sau Parchetul?și din ce stadiu al procesului?
2. In cazul art. 38 cum se efectuează procesul?
In ordine cronologica?
Sau infracțiunile se judecă separat iar după primirea unei sentințe la cea de a doua se contopesc pedepsele?
Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc pentru răspuns!
Mai am o singura nelămurire, infracțiunile au fost comise în județe diferite.Cine și cum decide unde se vor judeca?O sa fiu informat?

Av. Moraru a scris:

1.La incheierea acordului veti fi asistat de un avocat ( ales sau din oficiu) este obligatoriu.
2. Infractiunile se judeca impreuna! Se va stabili pedeapsa pentru fiecare , apoi se vor contopi ( pedeapsa cea mai mare + 1/3 din cealalta) - 1 sentinta.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acordul se poate incheia doar dupa ce se pune in miscare actiunea penala.
Daca urmarirea penala este efectuata de doua organe diferite, aveti dreptul sa formulati cerere pentru reunirea cauzelor.
Mă scuzati domnule Pătrașcu, revin cu o întrebare.
Daca pentru al doilea dosar, 335 aliniatul 2 o sa primesc renunțarea urmăririi penale și zile de munca în folosul comunității cum se va judeca primul dosar?
Mulțumesc anticipat!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Acordul se poate incheia doar dupa ce se pune in miscare actiunea penala.
Daca urmarirea penala este efectuata de doua organe diferite, aveti dreptul sa formulati cerere pentru reunirea cauzelor.

Fiti mai explicit, ce anume vreti sa stiti?
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

Alte discuții în legătură

Pot face acord de recunoaștere cu procurorul Alex34@gmail.com Alex34@gmail.com Am fost depistat în trafic la un control sub influența substanțelor psihoactive mai exact thc mi-au venit analizele. Sange 0.54 si urina 0.01 am mers pe ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie dosar penal ionutdaniel90 ionutdaniel90 Buna seara Pe data de 16.09.2014 am fost prins la volan cu o alcoolemie de 0,92 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acum astept rezultatul de la IML :( Ce ... (vezi toată discuția)
Cercetare penalã: extindere și conexare elenamarta elenamarta Care este diferența între conexarea dosarelor penale și extinderea cercetării penale? În ce art. din CPP sunt prevăzute, sau ... (vezi toată discuția)