Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... La ce instituții pot apela?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

La ce instituții pot apela?

Buna seara. Impreuna cu iubitul am un copil in varsta de un an si urmeaza sa vina si al doilea copil. Acesta ma bate, ma jigneste, ma abuzeaza, ma amenință, ma închide in casa si imi ia si telefonul sa nu pot lua legatura cu nimeni. La ce instituții pot apela pentru ajutor? Unde sa ma duc? La politie nu stiu ce sa fac si daca am incepe un proces, nu am bani sa ma prezint. Ce sa fac? Nu am unde sa merg...
Pe parte penala, puteti depune o plangere pentru violenta in familie
Totodata puteti solicita instantei un prdin de protectie a dumneavoastra si a copiilor impotriva tatalui
Tot pe latura civila puteti exercita si o actiune prin care sa solicitati instantei decaderea tatalui din drepturile parintesti si exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti de catre dumneavoastra.
gi-jane2, moderator
Îmi puteti spune va rog cam cat m ar costa?