Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Constatarea tehnico stiintifica a expertiza ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Constatarea tehnico stiintifica a expertiza criminalistica

Buna ziua
Se pot lua in calcul concluziile unui raport de constatare tehnico stiintific de natura grafoscopica privind persoana aplicarii unei semmathri pe aplivate pe un inscris ?
Materialele supuse examinarii sunt
-maginile digitale ale acelui inscris
- xerocopii
Forma originala a insvrisului nu mai poate fi gasita.
( fals in acte sub semnatura privata si uz de fals )
De regula, expertiza grafologica se efectueaza pe documente originale.
Expertul grafolog desemnat de instanta de judecata poate stabili daca materialele puse la dispozitie ii permit o concluzie finala. In raportul de expertiza, expertul grafolog va mentiona conditiile reale in care s-a putut pronunta.
Pot fi avute in vedere si documente certificate de autenticitate de catre un notar, cu conditia ca documentele originale sa fie disponibile la cererea instantei/ expertului desemnat.
Va multumesc
Efectuarea cnstatariia fost dispusa de organul de cercetare penala in timpul urmaririi penale in rem dupa care a decis restituirea lui
Acum la dosarul penal au ramas 2 copii si imaginile digitale arhivate de serviciul criminalistic..
Intrebarea este daca pe acele imagini digitale un expert se poate pronunta cu privire la persoana care a semnat ?
Repet nu exista originalul.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Daca doriti sa comentati apasati pe "raspunde" pentru a nu se repeta intreg mesajul deja scris.
Singurul in masura sa se pronunte este expert care are acces la dosarul cauzei. Daca nu i se pun la dispozitie originale si se insista ca expertul sa se pronunte, acesta va mentiona obligatoriu in raport ca s-a pronuntat pe niste copii si imagini digitale.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Am inteles
Va multumesc