avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită calitatea de intimat intr-un dosar de executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

calitatea de intimat intr-un dosar de executare silita

Daca la prima infatisare nu am facut intampinare ,nu m-am prezentat ,
acum la a doua infatisare avand in vedere ca nu mai pot aduce dovezi
instanta imi va asculta apararea verbal?
trebuie sa platesc vre-o taxa pentru a putea sa ma reprezint singura verbal in proces?
in momentul cand imi prezint apararea ,in afara de legea si articolul pe care o invoc trebuie sa spun si continutul legii?
daca nu am venit e util sa spun asta in instanta ,ma ajuta cu ceva?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:46, 25 Octombrie 2009
puteti depune intampinarea la urmatorul termen / prin registratura.

pt sustinerea proprii aparari nu este prevazuta aceasta obligativitate, a platii unei taxe in acest sens :yes:
ma corectez executorul nu a gresit actele de executare
în Sentinţa Civilă nr. 13732/17.12.2004, astfel cum a fost modificată prin decizia Civilă nr. 203/ 11.04.2006, pronunţată de Tribunalul Bucureşti - Secţia a VI-a Comercială în Dosarul nr. 5079/2001
termenul de prescriptie este in 04/2009

Executorul a inceput executarea pe 22 01 2009 ,pe 26 01 2009
a semnat si inregistrat Avas Dovada de primire si proces-verbal de predare

pe 19/05/2009 a fost facut procesul-verbal privind cheltuieli de executare de BEJ
iar pe data de
pe 11 /06/2009 bej a comunicat Avas-ului procesul verbal de actualizare a creantei si procesul verbal de cheltuieli de executare

Executorul a depus din 28/07/2009 dosarul 10055/4/2009 de incuviintare de executare la jud sect VI
si a fost incuviintata executarea silita pe 17/08/2009 si redactata
acum urmeaza poprirea
(nu am prezentat-o in instanta pentru ca atunci cand a depus-o execut ,nu i sa dat nr la dosar si nu ia fost data dupa solutionare ,eu am sunat si am aflat de curand sunand la judecatoria sect 4 ,comunicandui execut jud aceasta)



23/06/2009 –avas afacut contestatie
24/08 primul termen
23/10 al doilea -----ramasa in pronuntare


AVAS a cerut admiterea contestatiei la executare si anularea procesului verbal privind stabilirea cheltuielilor de executare si implicit anularea actelor de executare invocand a nu a fost emisa somatia de plata conform art 2 din OG 22/2002 Au invocat si art 1 din OG 22/2002
La cheltuielile de executare BEJ a calculat onorariul maxim de 10% +tva conform OU nr 144/2007


Ce este mai bine sa fac in cazul in care instanta anuleaza actele de executare

,executorul a spus ca avand incuviintarea de executare silita va face poprirea
avand in vedere ca incuviintarea

incuviintarea de executare a fost data pe 17/08/2009 , hotararea instantei probabil saptamana asta
Cum trebuie sa procedez eu ptr recuperarea banilor cat mai rapid ,in cazul in care instanta anuleaza actele pot (trebuie) sa fac contestatie ?
sau trebuie sa nu iau in seama asta si sa las executorul sa faca poprirea?
va multumesc


Ultima modificare: Duminică, 1 Noiembrie 2009
isaiamariana, utilizator
Ce inseamna somatia a fost tardiva-tarziu (ce lege sta la baza)?
Somatia de plata a fost emisa peste termenul prevazut de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta civila in cazul fni letaro letaro Buna ziua! Am o rugaminte urgenta! Ma poate cineva lamuri daca se despagubesc sau nu toti investitorii FNI sau numai cei care sunt trecuti pe lista aceaia din ... (vezi toată discuția)
Pot sa trec la executarea silita a avas,in cazul fni jokayan jokayan Fac parte din procesul civil si am depus cerere la AVAS pentru despagubire ,In care ni se cere sa trecem ca: -nu doresc sa fiu reprezentat de ANI-FNI sau de ... (vezi toată discuția)
Executare silita monatedys monatedys permiteti-mi sa fac o intrebare referitoare la o exec.silita asupra unui titlu exec.definitiv si irevocabil,dar care nu s-a pus in aplicare de catre AVAS ... (vezi toată discuția)