Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... IFN contract incheiat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

IFN contract incheiat

Părinți mei au scos o suma de 20.000 de lei pe o perioada de 10 ani, in luna aprilie se fac 10 ani de la inceperea contractului si pana acuma au rambursat o suma de 60.000+ dar au fost sunați de banca sa le spuna ca mai au de plata inca vreo 16.000 o perioadă de inca 3 ani (au spus ca el a mai semnat o prelungire, dar acest lucru nu e adevărat)
Tatal meu e decis sa nu mai plateasca din data incheieri contractului si vreau sa stiu daca ne pot face ceva daca ne dau in judecata.
~ Conținut șters la cerere ~

Nu am citit.
La ce clauze ar trebui sa fiu atent? Ma pun sa il citesc.
gi-jane2, moderator
Pe langa faptul ca trebuie citit foarte atent acel contract de imprumut, ar fi indicat sa mearga parintii la societatea financiara/banca si sa solicite copia dupa cererea de prelungire a perioadei de creditare (din moment ce sustineti ca nu au solicitat prelungirea contractului).
Avand in vedere faptul ca suma de 20.000 lei este destul de mica, iar perioada de 10 ani este foarte mare pt un astfel de credit, in toata aceasta procentul cem mai mare din suma achitata o reprezinta dobanda.
O zi frumoasa!