Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratie pe propria raspundere la firma in care sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratie pe propria raspundere la firma in care sunt angajat

Buna ziua. Lucrez la doua societati,la una cu norma intreaga iar la cealalta cu 5 ore.Este normal ca in fiecare luna sa completez declaratia pe propria raspundere la firma in care sunt angajat cu 5 ore ? Va multumesc.
george-neagu, moderator
În scopul aplicării prevederilor legale in materie, salariații aflați în situația prevăzută la art. 140 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal au obligația să depună la fiecare angajator sau persoane asimilate acestuia o declarație pe propria răspundere din care să rezulte că veniturile lunare brute cumulate, realizate din salarii și asimilate salariilor în baza mai multor contracte individuale de muncă, sunt cel puțin egale cu salariul minim brut pe țară garantat în plată.

Declarația pe propria răspundere se depune lunar, pe perioada în care salariatul se află în situația prevăzută la art. 1 din Ordinul nr. 2343/2017 privind procedura de aplicare a prevederilor art. 140 alin. (3) lit. e) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, până la data de 5 a lunii următoare celei pentru care se constituie drepturile salariale.