Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident rutier

Am fost implicata intr-un accident rutier in care eu sunt partea pagubita. Persoana vinovata s-a dovedit, de catre politie, ca nu are permis de conducere, are masina radiata si inmatriculata cu un numar fals si implicit nu are nici RCA. Eu cum imi pot recupera banii in conditiile astea? Am inteles ca ar exista un Fond al Victimelor Strazii care se ocupa de plata despagubirilor pentru accidentele fara RCA. Asta neavand permis de conducere, pagubele pe care mi le a provocat intra oare sub incidenta FPVS?
Va multumesc
Buna ziua!
Aceasta este si parerea mea. Doamna avocat a enumerat situatii care nu au nicio legatura cu acest caz si nu se mai intelegea nimic.
ContSters76710, utilizator
Buna ziua,
Am enumerat situatiile in care fondul plateste despagubiri.
Am specificat ca singura posibilitate pe care o are, in speta, persoana pagubita, este sa se constituie parte civila in procesul penal, ea neincadrandu-se in situatiile in care fondul despagubeste.