Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare proces-verbal de punere in posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare proces-verbal de punere in posesie

Buna ziua! Un proces-verbal de punere in posesie pentru o suprafata de teren dobandita prin reconstituirea dreptului de proprietate conform Legii 18/1991 se anuleaza prin cerere in instanta sau prin hotararea Comisiei locale de fond funciar? Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Se anuleaza conform unei sentinte in instanta de catre Comisia locala.
In actiunea de anulare a procesului-verbal de punere in posesie trebuie sa am neaparat un parat sau intra in procedura necontencioasa? Reprezint comisia locala de fond funciar care a intocmit acel proces-verbal de punere in posesie ce trebuie anulat.
Bună ziua. Am nevoie de un sfat in urmatoarea speță: am moștenit de la tatăl meu o suprafață de pământ extravilan departe de locul meu de reședință, cuprinsă in 3 titluri de proprietate pe numele tatălui meu decedat. Din varii motive nu am apucat să fac dezbatere de moștenire, însă cineva a depus si obținut proces verbal de punere în posesie pt jumătate dintr-un titlu mai mare, însă și pe restul il folosește pt pășunat. Am vrut să mă înțeleg la preț dar îmi oferă un preț minim, iar plata întârziată (după obținerea subventiei, vanzare oi etc), si nu la încheierea tranzacției (i-am propus să facă cerere de intrare in posesie pt tot ca să evit dezbaterea, dar acum mă văd santajat cu un preț prea mic). Intrebarea ar fi: pot anula procesul verbal de inteare in posesie - nu au trecut 3 ani de la comunicare, și să fac dezbatere, să-l vand ulterior cui vreau eu? ( mai ales că pt pășunat nu mi-a dat nimic timp de ~10 ani de pe ~7ha). Va mulțumesc.