Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Bună ziua. Pana luna aceasta am avut două popriri pe salariu una de la finantate si un de la banca pe care mi le orea banca de unde mi se vireaza salariul. Luna aceasta cea de la banca mi.a fost oprita de angajator și cand m.am dus sa.mi iau sariul de la banca mi s.a spus sa aduc o adeverinta cum ca mi se opreste la angajator si ce suma. Am dus adeverina ca mi se opreste 33% din sariu iar acum ma trimit sa iau de la finante nu stiu ce ca sa.mi dea bani. Ca sa nu spun ca mi s.a oprit la angajator 33% din salariu si mi.au mai oprit si cei de la banca 50% ca nu aveam acea adeverinta. Ce pot sa fac? Mulțumesc anticipat
Buna ziua,
Avand in vedere ca cei de la banca au oprit deja jumatate din salariu pentru cele 2 popriri, anagajatorul nu mai trebuia sa retina banii pentru ce-a dea doua poprire. Nu este legal sa se faca poprire pe acelasi dosar de doua ori. De aceea, va recomand sa cereti de la angajator adresa prin care sa se specifice ca s-a retinut 1/3 din salariul net realizat si sa o duceti la banca,
In cazul in care banca a facut deja viramentul pentru dosarul pentru care vi s-a retinut 1/3 din salariu, va recomand sa cereti dovada platii de la banca si sa o aduceti la angajator. In acest fel, angajatorul trebuie sa va returneze banii popriti.
Totodata, angajatorul trebuie sa faca o intelegere cu banca, ori opreste si vireaza banca banii, ori vi se retin de catre angajator.