Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caracterizări la liberare condiționată
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caracterizări la liberare condiționată

Caracterizarile pentru un detinut intr-un proces de eliberare conditionata sunt importante? Daca da, de la cine au mai multa credibilitate? Spre exemplu, de la preot si de la mai cine?
De la administratia locului de detinere si de la toate persoanele si specialistii cu care a desfasurat activitati, inclusiv de la preot (dar nu neaparat cu prioritate) sau de la profesori universitari (daca a elaborat lucrari in domeniul academic). Conditiile liberarii conditionate le regasiti in mod explicit in codul penal partea generala, incepand cu art.100 si urmatoarele si in legea 254 din 2013 incepand cu art.95 si urmatoarele, toate potrivit procedurii prevazute in codul de procedura penala la art.587.

[Pt @ BiancaBB - interventie moderator - continuati discutia acolo unde ati deschis prima oara topicul]
trandafir2, moderator