Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchirierea apartamntului personal in regim hotelier - ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchirierea apartamntului personal in regim hotelier - cel mai convenabil

1) Personala fizica plateste anual impozit 16% si CASS 5,5% din norma de venit (aprox 15.000lei) .. Deci aprox 3200 lei.
2) PFA plateste in sistem real
3) O intreprindere (care aplica impozit/profit) va plati I/p pentru alte activitati si impozit specific pentru activitati hoteliere... (asta inseamna ca daca inchiriam o garsoniera tot anul.. vom plati impozit specific doar 40 lei/an??)
4) Microintreprinderile (Impozit/venit)... aici m-am pierdut de tot.. anyone??
Denisaghi, utilizator