Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Durata urmarire penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Durata urmarire penala

Bună ziua in 2017 11mai am condus o autoutilitara si tractand o remorcă având masa de 2500 si eu nu dețin categoria respectivă dețin doar B imi trebuia si E .Am fost chemat la poliție pentru declarație m-am prezentat la care mi-am recunoscut fapta.iar domnul care mi-a facut dosarul si pe care la dus la parchet ă cerut si dansul renunțarea urmăriri penale. Dosarul este dus la parchet de o lună de zile. Aveți idee imi pot lua permisul inapoi? Si cat durează..deja sunt 10 luni decand sa intamplat . Multumesc
Vali.vali, utilizator
Asteptati ordonanta procurorului. Daca se dispune renuntarea la up, ordonanta se trimite pentru confirmare, judecatorului de camera preliminara, veti fi citat sa va prezentati la instanta.
Și este posibil sa se anuleze permisul? Eu am dus toate actele necesare la dosar ...si sunt la prima abatere.
trandafir2, moderator
Permisul se anuleaza doar in urma unei condamnari.
Buna ziua! Dacă am permisul suspendat si fara drept de circulatie, mi-a sa întocmit si dosar penal . Pana la finalizarea dosarului imi pot scoate dovada sa pot circula ?
Aveti dreptul sa solicitati, dar in general se respinge o astfel de cerere.