Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Durata solutionarii unui dosar aflat la parchet
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Durata solutionarii unui dosar aflat la parchet

bunaziua am un dosar de certetare penala la parchetu targoviste in urma unui accident rutier iar victima a dat o declaratie precum ca nu are nimic din cauza accidentului si nu are pretentii de la mine precizez ca dosaru a plecat in data de 7 noiembrie de la politie la parchet pe mine mar interesa cam cat dureaza pana se da un verdict pt ca am permis toate gradele si lucru in comunitatea europeana si am nevoie de permis ce as putea sa fac sa mearga mai repede dosaru adica sa se dea verdictu de neincepere a urmariri penale pt ca victima nu are nimic pretentii sau altceva din cauza accidentului.Va multumesc
Nu exista prevedere legala care sa impuna un anume teremn pentru cercetare si solutionare cauza
Nu omiteti aspectul privitor la perioada anului-sfarsitul anului,in care abunda urgentele
Nu omiteti aspectul privitor la disproportia semnificativa intre bagajul de activitate si cazuistica si personal responsabil in solutionare
Avand in vedere data precizata,nu aveti sanse sa vi se comunice solutia in acest an
Eventual ,fata de motivele dvs personale ,puteti incerca audienta la prim procurorul parchetului responsabil in solutionare
Este mult prea devreme ca sa si vi se solutioneze dosarul. Este in functie si de gradul de incarcare al parchetuli respectiv. Puteti doar sa faceti o cerere catre prim-procurorul parcetului respectiv si sa cereti motivat urgentarea dosarului dv.