Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara copil major

Buna ziua!
Am depus cererea in instanta pentru pensie de intretinere (de la tatal meu) in luna noiembrie 2017, iar instanta a acceptat cererea in infatisarea din 1 martie 2018, urmand sa puna concluzii, Data de la care tatal meu datoreaza pensia incepe cu luna noiembrie 2017 sau cu luna martie 2018? Adica as dori sa stiu daca imi voi incasa pensia si pe lunile in care a avut loc procesul, fara sa fi solicitat (pentru ca nu am stiut). Hotararea judecatoreasca se transmite la locul lui de munca sau trebuie sa ma ingrijesc personal de incasare? Va multumesc pentru ajutor!
pensia se datoreaza cu data depunerii cererii, adica din noi, iar de incasare va fi treaba dvs. Il somati si daca nu se supune, apelati la un executor.
Va multumesc foarte mult, e clar acum!