Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de vizită al tatălui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de vizită al tatălui

Fica mea are o minora cu un alt bărbat şi e pe numele mami. Are dreptul și tatal, sau mama tatălui să o ia pe minoră. Tatăl nu sa ocupat sau ajutat fetiţa
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Daca nu va veti intelege civilizat, in interesul superior al minorei (care TREBUIE SA STIE CINE II ESTE TATAL) atunci se va ajunge in instanta si se va obtine acest drept.
Puteti sa-l actionati pe tata in instanta pentru a-l obliga sa plateasca pensia de intretinere.
Ma intreb de ce nu intreaba mama minorei si intreaba bunica materna.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Nu intreaba bunica materna, ci bunicul din partea mami. Fetiţa ştie cine e tatăl si nu vrea să se ducă la el. Obate, îi vorbeşte urît etc. A luat-o de mai multe ori. Nu dorim nimic de la el decit să fim lăsaţi în pace, nu ameninţaţi şi atacaţi în propia casa. De trei ori a intrat peste fica si ginerele meu. A fost anunţată poliţia. Nu sa luat nici o măsură

gi-jane2, moderator
Cum pot face o cerere de dare în judecată a fostului concubin, să nu mai ia fata să o mai chinuie ,, să mai intre peste noi nici el nici mama lui să nu mai ia

gi-jane2, moderator
Daca fata nu este recunoscuta de tata in acte , atunci nu are nici un drept sa o ia . De asemenea , daca nu are stabilit prinr-o sentinta , drept de vizitare sau de a o lua de la domiciliul mamei, tatal nu are dreptul sa o ia de la mama . In acest caz cred ca se pot face plangeri la politie pt ca nu are acest drept.