Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract de vânzare-cumpărare părți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract de vânzare-cumpărare părți sociale. Mă ajută faptul că încă nu e înregistrat la Registrul Comerțului?

Un contract de vanzare-cumparare de parti sociale,autentificat la notariat,care inca nu si-a urmat cursul la Registrul Comertului, inca nu s-a efectuat cesiunea partilor sociale poate fi anulat ?. Eu ca si vanzator nu mai sunt de acord sa vand acelei persoane,din cauza pretului prea disproportionat, respectiv prea mic. Am primit o oferta mai apropiata de pretul pietei. Repet ca procedura de cesionare la Registrul Comertului inca nu a inceput. Exista decat contractul autentificat. Daca exista posibilitatea de anulare in aceasta faza, cum se procedeaza si cui trebuie sa ma adresez? Astept raspunsul Dvs. si va multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Contractul e o intelegere intre parti. Poate are si clauza executorie. Dvs doriti sa-l denuntati unilateral. In contract aveti desigur clauze care arata ce se intampla in aceste situatii.
Nefiind inregistrat la Registrul COmertului, contractul nu este opozabil tertilor in schimb intre vanzator si cumparator el produce efecte. Discutati cu un avocat cu actele in fata. Puteti incerca sa anulati contractul in instanta sustinand ca a fost afectat de un viciu de consimtamant:
Art. 1221

Leziunea

(1) Există leziune atunci când una dintre părţi, profitând de starea de nevoie, de lipsa de experienţă ori de lipsa de cunoştinţe a celeilalte părţi, stipulează în favoarea sa ori a unei alte persoane o prestaţie de o valoare considerabil mai mare, la data încheierii contractului, decât valoarea propriei prestaţii.

(2) Existenţa leziunii se apreciază şi în funcţie de natura şi scopul contractului