Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume

Doresc sa va intreb cum sa procedez? In urma divortului am ramas cu numele fostului sot au trecut 10 ani de la divort eu nu mai doresc sa port numele lui vreau sa ma trec la numele de fam care l am avut inainte de casatorie da am tot auzit in stanga , dreapta ca nu pot face asta fara acordul fostul sot , e adevarat? Daca e asa e naspa ca el e casatorit in alta tara si de 10 ani decand am divortat nu a mai venit si nici nu mai vine ca si a luat cetatenie acolo nu mai vrea sa auda de Ro. si in cazul asta ce pot face? Cum sa procedez? sa i cer sami trimita o procura sau cum ?sau pot pur si simplu sa ma duc la politie sa mi schimb buletinul?
Nu aveti nevoie de acordul fostului sot ca sa va schimbati numele . Trebuie sa mergeti la starea civila si sa depuneti o cerere , anumite acte plus taxe.

Acte necesare pentru schimbare numelui şi/sau prenumelui
• cerere privind schimbarea numelui și/sau prenumelui (F-22)
• autobiografia;
• explicație, privind motivele schimbării numelui și/ sau a prenumelui;
• certificatul de naștere al solicitantului;
• certificatele de naștere ale copiilor minori;
• certificatul de căsătorie (după caz);
• certificatul de divorț (după caz);
• buletinul de identitate sau pașaportul solicitantului;
• două fotografii format 3x4;
• avizul, eliberat de MAI privind confirmarea sau infirmarea existenței antecedentelor penale (cazier judiciar);
• bonul privind achitarea taxelor stabilite.
Acest link sper sa va ajute mai bine
[ link extern ]
kyrakyra_65, utilizator