Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare- l153/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare- l153/2017

ce inseamna - art.7-alin.2) din oug. 90/2017, un exemplu practic( sun matem-inform)? nu am gasit o explicatie a acesteia nici in "nota de fundamentare" a ac oug.90/2017.

va multumesc anticipat

(2) Sumele aferente contribuțiilor de asigurări sociale sau, după caz, contribuțiilor individuale la bugetul de stat, datorate de personalul plătit din fonduri publice, astfel cum sunt stabilite în aplicarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, sunt avute în vedere la stabilirea majorărilor salariale ce se acordă în anul 2018 personalului plătit din fonduri publice potrivit art. 38 alin. (3) lit. a) din Legea-cadru nr. 153/2017.
De exemplu, la data de 31.12.2017 un salariat dins ectorul bugetar avea un salariu brut de 3000 lei ... de la 01.01.2018 , acesta se majoreaza cu 25% .. ceea ce inseamna un salariu de 3750 lei brut.

Majorarea de 25% cuprinde si transferul contributiilor de la angajator la angajat .. astfel, in exemplul dat, la cei 3750 lei se aplica noile valori ale contributiei.
multumesc mult