Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract v/c pentru acelasi imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract v/c pentru acelasi imobil

Buna seara,
> am o simpla intrebare pentru cine ma poate lamuri: este legal sa se intocmeasca un act de v/c pt un imobil pt care s-a facut un contract de v/c cu clauza de intretinere in urma cu 10 ani, fara ca cel care a cumparat primul imobilul si terenul aferent sa fie instiintat?Chiar in situatia in care vinzatorul dorea anularea primului contract, nu era necesar ca persoana ce a cumparat sa stie?:(
Nu este nici normal si nici legal. Contractul de vanzare cu clauza de intretinere este un contract nenumit cu titlu oneros, aleatoriu, bilateral, consensual, translativ de proprietate, caruia i se aplica regulile generale din materia obligatiilor inscrise in art. 1020 si art. 1021 C. civ., conditia rezolutorie fiind intotdeauna subanteleasa in cazul in care una dintre parti nu-si indeplineste angajamentul luat, dar contractul nu este desfiintat de drept, partea in privinta careia angajamentul nu s-a executat avand alegerea intre a sili pe cealalta parte la executare sau a cere desfiintarea actului.
Cu alte cuvinte beneficiarul clauzei de intretinere ar fi trebuit sa faca dovada ca este lipsit total sau in parte de ceea ce cumparatorul s-a obligat sa-i procure sau sa-i presteze potrivit contractului. Mai mult in caz de refuz al intretinerii nu ar putea invoca propria culpa ca motiv de reziliere a contractului.
Asadar pentru a se putea intocmi un nou contract de vanzare cumparare ar fi trebuit anulat cel de vanzare cu clauza de intretinere.
Verificati totusi si situatia imobilului respectiv la Cartea funciara.
Va multumesc pentru lamuriri.Numai bine va doresc.