avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Întrebare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Întrebare

Bună ziua!
Vă rog să mă ajutați cu un răspuns pentru următoarea situație:
Mama, vârstă 67 de ani, fără stagiu de cotizare, de curând văduvă, fără venituri. Poate beneficia de pensie de urmaș? În lista actelor necesare pentru întocmirea dosarului se face referire și la un certificat de invaliditate de muncă, având vârsta de 67 nu știu dacă acesta mai este necesar sau nu.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: marinar72 , utilizator 19:14, 9 Martie 2018
Sotul era pensionar ?
Cati ani au fost casatoriti ?
Soțul pensionar, căsătoriți 46 de ani.
H.G.257/2011
Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:

c) pentru pensia de urmas:
cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 8);
actele mentionate la lit. a), pentru cazurile in care sustinatorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
actele de stare civila ale urmasilor si ale reprezentantului legal, dupa caz (original si copie);
decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
decizia de pensie/talon de plata a pensiilor, pentru cazurile in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
adeverinta de studii, in cazul urmasilor copii in varsta de peste 16 ani (original);
actul doveditor al cauzei decesului, cu exceptia situatiilor in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de munca;
copie BP2 si copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boala profesionala.

Daca aveti domiciliul pe langa casa locala de pensii, puteti cere de la ei lista cu documentele necesare.


Acest document este cauza pentru care am cerut ajutor:
-decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
În ce situații se cere această decizie medicală?
In cazul de fata nu este necesara aceasta decizie.
In norme sunt trecute mai multe documente.
Din acest motiv v-am s;pus sa cereti de la casa locala lista de documente necesare.

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas handsu handsu Unde se depun actele pentru obtinerea pensiei de urmas pentru copii sub 16 ani si care sunt acelea ? (vezi toată discuția)
Pensie urmas vladuta vladuta sotul a decedat fiind pensionar si avand si pensie de handicap de gradul 1,eu neavand nici un venit am dreptul la pensie de urmas?,si daca da ce acte sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmaȘ AndreaMarcht AndreaMarcht Mama mea a decedat anul trecut ( nu din cauza unei boli profesionale ), iar eu, din câte am înțeles, pot obține pensie de urmaș după ea. Întrebarea mea ... (vezi toată discuția)