Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... contract imprumut
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

contract imprumut

Am un contract de imprumut incheiat la notariat .
Desi termenul de rambursare a trecut, cel pe care l-am imprumutat cu bani nu doreste sa-i mai restituie.
Nu prea am ce sa execut la el, pentru ca nu are nimic.
Intrebarea mea este daca pot sa-i fac plangere penala pe inselaciune.
Multumesc pentru ajutor.
nu puteti face plingere penala. unul din elementele infractiunii lipseste: latura obiectiva.
Nu va ajuta cu nimic plangerea penala.
Procedati la executarea silita.
poti sa faci dar nu rezolvi nimic.incearca o executare
Nu suntem pe taramul dreptului penal , din amanuntele relatate de dumneavoastra.

In schimb , in vederea incuviintarii executarii silite (cu respectarea termenului general de prescriptie , cel de 3 ani ) e obligatorie sesizarea instantei de judecata.

Cred ca de procedura executarii silite aminteste colega mai sus...

atentie la termenul de prescriptie !!
cea mai buna solutie este asa cum v-au recomandat si colegii este sa apelati la un exececutor judecatoresc, in vederea recuperarii creantei .
chiar daca nu are bunuri ce ar putea fi supuse procedurii de executare silita , s-ar putea proceda la instituirea popririi pe salariul debitorului .