avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Agentie imobiliara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Agentie imobiliara

Buna ziua.Ma confrunt cu o situatie si nu stiu ce sa fac.Povestea incepe asa : acum o luna cautam casa care poate fi cumparata prin credit de la banca.Am sunat la anumite anunturi de pe olx si marea majotitate fiind agentii.Pana la urma m am decis sa aman cumpararea casei pentru ca nu eram sigura ca voi reusi creditul (fusesem la alpha bank).Intr o seara am fost sunata de un agent imobiliar sa ma intrebe daca ma mai intereseaza sa mai cumpar.I am spus ca nu,pentru ca nu sunt sigura de acte.Mi a propus sa merg la agentie sa dau dosarul,iar ei il vor trimite la mai multe banci.Am intrebat daca este vreo taxa pentru acest serviciu si mi s a raspuns cu "Nu".Am dus dosarul,am primit raspun favorabil.Dupa o saptamana m am intalnit cu agentul ,in incinta agentiei si mi a pus mai multe intrebari legate de casa,ca sa stie exact ce sa imi arate.Am stabilit in acea zi sa mergem sa vizionam 4 case.M a pus sa semnez intr un tabel,4 semnaturi,precum ca voi viziona 4 case.Tabelul era necompletat.Am semnat si am plecat.Am vazut 3 case ,pana la urma.Spre intoarcerea in oras,eu am gasit anuntul proprietarului pe olx.L am sunat si am stabilit o intalnire cu el.Proprietarul nu daduse anuntul prin agentie,ci agentia l a sunat si i a propus sa ii gaseasca cumparator,fara comision din partea lui. Timp de o saptamana am umblat dupa case,atat cu agentia cat si in particular.Pana la urma m am hotarat la o casa vazuta in ptima zi.Si cum aveam numarul proprietarului,am hotarat sa exclud agentia.Mentionez ca nu semnasem nici un contract cu ei.Am facut dosarul pentru banca,am facut promisiunea de vanzare-cumparare.Acum,dupa o luna de zile,proprietarul a fost sunat de agentie si a fost intrebat cine i a cumparat casa,revenind a doua zi cu datele complete si spunandu i ca eu am contract cu agentia si ca trebuie sa platesc comisionul lor.Am fost sunata,am mers la agentie si mi s au aratat niste acte ,falsificate,cu o semnatura asemanatoare cu a mea.Acel tabel care nu era completat,acum era completat si avea pe el vreo 10 sematuri,toate diferite si distorsionate.Semnaturile de pe contract seamana cu cele ale mele,dar nu sunt ale mele.Ce se intampla?cum pot rezolva aceasta problema?Cat am vorbit cu ei mi au spus incontinuu ca eu am semnat acel contract,ca am fost la ei in birou s.a.m.d.Dar eu nu am semnat acel contract,eu nu am fost niciodata la ei in birou si,mai mult,eu nu am duplicatul contractului.Nu mi s a comunicat ca semnez un contract. Cand imi dadeau ceva de semnat imi spuneau ca este doar pt ca am vizionat case.Acest caz este al tatului meu,varsta 50 ani.Cum sa procedam?

Alte discuții în legătură

Contract intermediere imobiliara abuziv Mihai Pasare Mihai Pasare Buna ziua, Dorind sa cumpar un apartament am sunat la diverse anunturi de pe site urile cu imobiliare. Am stabilit o intalnire cu o persoana de la o agentie ... (vezi toată discuția)
Contract vizionare apartament ContSters153565 ContSters153565 Buna, ma numesc Nadia ,de curand am cumparat un apartament an decembrie mai precis iar azi a primit mama un telefon de la o agentie ca o da an instanta ca nu a ... (vezi toată discuția)
Conventie de vizionare imobliara BebeA BebeA Buna ziua, Zilele trecute, am vizionat cu un agent de la o agentie imobiliara, un apartament. Inainte de a-l vedea agentul ne-a spus ca trebuie sa semnan ... (vezi toată discuția)