Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Directionare 2% din impozitul pe venitul din salariu
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Directionare 2% din impozitul pe venitul din salariu

Sunt presedintele unei case de ajutor reciproc institutie financiara nebancara si vreau sa-mi spuna cineva daca pot sa redirectionez cu formularul 230 acesti 2% din impozitul pe salariu (eu, ceilalti membri sau poate chiar oricine altcineva) in scopuri clar definite ... acordarea sprijinului necesar soluţionării unor probleme medico-sociale deosebite sau ajutoare de deces?
george-neagu, moderator
Nu salariatul decide atunci cand depune formularul 230 cum vor fi folosite in cadrul ong-ului aceste venituri ci comitetul de conducere al ong.
am inteles... dar eu sunt interesat daca c.a.r. ul poate primi acesti 2%., in calitatea mea... pot incuraja persoane sa depuna acest formular 230, dar sunt indreptatit? Poate intra el in categoria unui ong?

george-neagu a scris:

Nu salariatul decide atunci cand depune formularul 230 cum vor fi folosite in cadrul ong-ului aceste venituri ci comitetul de conducere al ong.

Se poate directiona 2% cu formularul 230 catre casele de ajutor reciproc ale salariatilor.
Codul Fiscal defineste in sens foarte larg conceptul de organizatie non-profit ce poate beneficia de 2% si chiar daca enumerarea din Codul Fiscal si NM de aplicare, ce aminteste de asociatii, fundatii, federatii, sindicate, patronate, culte, asociatii de proprietari etc. nu mentioneaza si CAR-urile, nu pot fi considerate excluse CAR-iurile pentru ca, in primul rand, acele enumerari sutn cu caracter exemplificativ, nu limitativ, si in al doilea rand, CAR-urile desi sunt IFN si guvernate de legi speciale (cele doua legi speciale, pt., CAR de salariati respectiv pentru CAR de pensionari) acestea nu instituie alta forma juridica pentru ele, ci CAR sunt totusi ca forma juridica asociatii functionand in baza OG 26 ./ 2000, COnform principiului ca unde legiuitorul nu distinge nici intepretul legii nu are voie sa distinga, trebuie considerate eligibile chiar daca sunt un ONG atipic.....