Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Drepturile Omului - depind din ce Barou faci parte ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Drepturile Omului - depind din ce Barou faci parte ?

In cele de mai jos sunt redate framantarile unui tanar asupra necesitatii exercitarii unor Drepturi (fundamentale) si care a adresat aceasta misiva inclusiv mie si care prin acest mijloc doreste un sprijin.

Pentru o comunicare mai buna (doresc ca rolul meu sa nu se extinda intr-o minge de ping - pong intre raspunsurile iscate de intrebarile inevitabile dintre dumneavoastra si autor) iata adresa de e-mail a semnatarului :
Va multumesc.

-editat-
Manuela Rășină, administrator
Bună dimineața,

Vă rog să rezumați memoriul, nimeni de pe forum nu va citi un text kilometric. Ați ajuns la pagina 10 și bănuiesc că mai era destul.
Luați, totuși, în considerare faptul că aici se poartă discuții și nimeni n-o să-i scrie acelui tânăr pe mail ce și cum să facă.

Dacă vă hotărâți, vă rog ca înainte de a vă apuca de lucru să citiți regulamentul forumului:
www.avocatnet.ro/forum/main/...
Țineți seama în primul rând de aceste două reguli:

2. Conţinutul

2.1. Nu posta date personale în interiorul mesajelor (nume și prenume, adresă, număr de telefon, adresa de mail etc.).
Această regulă este creată pentru protecția ta. Nu putem monitoriza tot conținutul forumului și nu de puține ori ne-a fost solicitată ștergerea lor după ce Google a indexat conținutul mesajelor, ceea ce a făcut inutilă eliminarea lor de pe forum.

2.17. Identificarea unor persoane fizice sau juridice în titlul topicului sau în mesajele postate nu este de dorit. Pe forumul Avocatnet discutam ideea/speța, nu persoanele implicate.

Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Multumesc.

Asa este, pagina 10 este ultima si da nu am caderea de a face eu un rezumat si evident am inteles ca aici pe forum nimeni nu scrie nimanui ce sa faca ci se discuta doar idei si am sa tin seama de acest lucru.

Cred totusi ca o discutie despre respectarea drepturilor fundamentale ale Omului, chiar avocat fiind acesta, pe aceasta speta, a existentei a doua Barouri legale in acelasi timp (daca asta este situatia si daca dumneavoastra veti conclude acest fapt) ar fi utila cititorilor dumneavoastra.

Am incredere ca finalul va fi fericit.
Mai avem topicuri cu acest subiect, dar cum e încă de actualitate sigur că se poate discuta.
Domnule expert nu exista doua barouri legale asa cum nu exista doua ordine ale arhitectilor,2 colegii ale medicilor etc.Nu stiu in ce consta specializarea dvs si daca exista o asociatie profesionala a expertilor in achizitii dar imaginati-va ca maine infintez si eu un ong identic ca denumire cu organizatia profesionala in care dvs activati si apoi profit de buna credinta a unor cetateni sau de reaua credinta a altora care isi doresc si ei sa fie experti achizitii publice dar fara sa indeplineasca cerintele necesare pt a profesa,care poate nu au nici aceiasi pregatire cu dvs etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Domnule Avocat,

Tonul dumneavoastra usor malitios (parerea mea evident) este din cauza ca nu mai aveti rabdare (probabil) sa cititi textul pana la capat si va pripiti in a trage concluzii, ceea ce probabil va este de folos si ajutor in exercitarea profesiei, altfel nu vad de ce ati proceda in acest sens.

1. Cred ca oricine poate citi calitatea mea de expert achizitii publice sub numele meu, cum si la dumneavoastra sub numele dumneavoastra de ~Cabinet Avocat Niculesc Ionut~ scrie : Avocat

2. Daca veti dori sa aflati daca exista asociatii profesionale ale expertilor in achizitii, dupa o cautare, nu foarte complicata pe internet, veti afla pe langa Sindicatul National al Specialistilor Experti in Achizitii Publice si Asociatia Expertilor in Achizitii, Asociaţia Specialiştilor în Achiziţii Publice din România, Asociaţia Naţională a Specialiştilor în Achiziţii, entitati ce fiecare, separat sau in grup, dupa cum este cazul, au cate un protocol de colaborare profesionala, semnat cu Autoritatea Nationala pentru Achizitii Publice, Autoritate care indeplineste urmatoarele functii :
- – de strategie, prin care se asigură elaborarea şi implementarea Strategiei naţionale în domeniul achiziţiilor publice, precum şi planurile de acţiune, în conformitate cu obligaţiile asumate de Guvernul României şi de Uniunea Europeană;
– de reglementare, prin care se asigură elaborarea, promovarea şi implementarea politicii în domeniul achiziţiilor publice;
– de stabilire şi implementare a sistemului de verificare şi control al aplicării unitare de către autorităţile contractante a dispoziţiilor legale şi procedurale în domeniul achiziţiilor publice;
– de monitorizare a funcţionării eficiente a sistemului de achiziţii publice.
În realizarea funcţiilor sale, A.N.A.P. are următoarele atribuţii:

– elaborează politicile şi legislaţia în domeniul achiziţiilor publice, în conformitate cu legislaţia europeană, şi asigură interpretările unitare în domeniu;
– consiliază metodologic autorităţile contractante în procesul de atribuire a contractelor de achiziţie publică şi de concesiune, cu rol de suport operaţional în aplicarea corectă a legislaţiei în acest domeniu;
– controlează modul în care autorităţile contractante atribuie contractele de achiziţie publică, de concesiune de lucrări publice şi de concesiune de servicii;
– monitorizează funcţionarea sistemului de achiziţii publice în România;
– prelucrează informaţiile colectate, constituie şi dezvoltă baze de date şi elaborează statistici, sinteze şi rapoarte privind sistemul de achiziţii publice;
– realizează analize, studii şi evaluări privind sistemul de achiziţii publice, propunând măsuri pentru perfecţionarea şi dezvoltarea acestuia;
– evaluează conformitatea documentaţiei de atribuire cu legislaţia aplicabilă din domeniul achiziţiilor publice şi concesiunilor;
– verifică aspectele procedurale aferente procesului de atribuire a contractelor care intră sub incidenţa legislaţiei privind achiziţiile publice;
– elaborează şi publică documente standard, formulare şi modele-cadru, ghiduri, manuale şi alte instrumente operaţionale pentru aplicarea procedurilor de atribuire a contractelor de achiziţie publică;
– colaborează cu instituţiile abilitate în vederea instruirii personalului implicat în activităţi specifice achiziţiilor publice;
– reprezintă România în cadrul comitetelor consultative, grupurilor de lucru şi al reţelelor de comunicare, organizate de Comisia Europeană, în domeniul achiziţiilor publice;
– avizează proiectele de acte normative care au impact asupra activităţilor reglementate de legislaţia privind achiziţiile publice.
În cadrul A.N.A.P. funcționează 4 direcții generale:

Direcția generală politici publice și relații internaționale;
Direcția generală reglementare, coordonare metodologică și suport operațional;
Direcția generală supraveghere și conciliere;
Direcția generală control ex-ante.

De ce acest Preambul va veti intreba, poate.

Sa ajungem in miezul chestiunii :
3. Stimate domn, prin cele spuse de dumneavoastra nu ati raspuns nici spetei publicate de mine, ca un strigat de ajutor al unui tanar pentru tatal sau (coleg de al dumneavoastra, in speta avocat) dar nici intrebarii nerostite si aici ma voi cita eu pe mine (din topicul anterior) :
@Cred totusi ca o discutie despre respectarea drepturilor fundamentale ale Omului, chiar avocat fiind acesta, pe aceasta speta, a existentei a doua Barouri legale in acelasi timp (daca asta este situatia si daca dumneavoastra veti conclude acest fapt) ar fi utila cititorilor dumneavoastra. (sublinierea ingrosata imi apartine).

Oricum ar fi, apreciez initiativa dumneavoastra de a oferi un raspuns, chiar nefundamentat ci doar ca o sentinta, de tip : Argumentum ad hominem ori Argumentum ad verecundiam sau cine stie poate de tip Generalizarea superficială (pripită), fapt pentru care tin sa va multumesc. Va spun toate acestea evident fara a va aduce un atac la persoana, tin sa precizez acest fapt, ci ca un schimb de idei din care castigator este cititorul !

Va mai aduc multumiri si datorita oportunitatii oferite prin raspunsul dumneavoastra de a aduce un pic de lumina asupra calitatii de expert in achizitii (publice) si de a reliefa si rolul Sindicatului National SEAP in acest domeniu.

Sunt convins ca prin astfel de oportunitati de comunicare si dezbatere, calitatea vietii fiecaruia are de castigat si poate chiar va fi imbunatatita.

Va urez tuturor un sfarsit de saptamana cat mai fructuos !