Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara - pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara - pensie de invaliditate

Am gradul de handicap ușor, avînd degetele 2.3.4 de la mîna stînga amputate, pot beneficia de pensia de invaliditate?
Precizati conditiile in care vi s-au amputat cele 3 degete. Daca este vorba de un accident de munca sau nu.
Nu este accident de muncă!
Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 68
(1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, din cauza:
a) accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;
c) bolilor obişnuite şi accidentelor care nu au legătură cu munca.
(2) Beneficiază de pensie de invaliditate, în condiţiile prevăzute la alin. (1), şi persoanele care se află în situaţiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. c) şi g).
(3) Au dreptul la pensie de invaliditate, în condiţiile prevăzute la alin. (1) lit. a), şi elevii, ucenicii şi studenţii care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, ca urmare a accidentelor de muncă sau bolilor profesionale survenite în timpul şi din cauza practicii profesionale.
(4) Persoanele care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă şi marii mutilaţi, ca urmare a participării la lupta pentru victoria Revoluţiei din Decembrie 1989 ori în legătură cu evenimentele revoluţionare din decembrie 1989, care erau cuprinşi într-un sistem de asigurări sociale anterior datei ivirii invalidităţii din această cauză, au dreptul la pensie de invaliditate în aceleaşi condiţii în care se acordă pensia de invaliditate persoanelor care au suferit accidente de muncă.
Nu va incadrati in prevederile art. 68 privind pierderea de cel putin jumatate a capacitatii de munca.
Va mulțumesc!