Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... garzi medicina interna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

garzi medicina interna

Sunt medic medicina interna Spitalul Oravita care are 2 linii de garda de interne si chirurgie. Mentionez ca sunt 3 specialisti interne 2 medici pneumologi si un dermatolog pe linia de garda interne,in aceste conditii medicul pediatru sau medicul ATI au dreptul sa faca garda pe aceasta linie. totodata medicii ginecologi pot face garda pe linia de chirurgie?
Se are in vedere organizarea interna a spitalului.
In mod logic, garda poate fi asigurata de medicul specializat in linia de garda pe care este programat si care la nevoie sa poata asigura interventia medicala necesara. Altfel, ce rost mai are garda ?!
Vedeti :
Regulamentul privind timpul de muncă, organizarea şi efectuarea gărzilor în unităţile publice din sectorul sanitar , art.22 si urm.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc,deci raspunsul este nu adica pediatrul si medicul Ati nu pot face garzi pe linie de interne cu 90 paturi si minim 4 specialisti ,desi .... se poate
sviderka, utilizator
Care este calea de contestare a efectuarii garzilor de medicul Ati si a pediatrului pe linia de garda de interne ?
Puteti sesiza conducerea spitalului in scris, cu nr. de inregistrare/ data.