Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Garzi medici domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Garzi medici domiciliu

Buna seara , sunt medic angajata la spital de stat cu norma intreaga 8 ore pe zi . Specialitatea mea este anestezie si terapie si spitalul este un spital orasenesc care are doua linii mari de garda chirurgicala si medicala . Eu efectuez 6 garzi pe linia medicala . Este lege care ma obliga sa efectuez garzi la domiciliu ? Am un coleg anestezist care si el efectueaza garzi pe linia medicala 5-6, spre deosebire de mine , el locuieste acolo , el isi pune si garzi la domiciliu. Eu nu am domiciliul stabil in ineu fac naveta. Ca angajat al spitalulul cu norma intreaga cate garzi trebuie sa fac obligatorii? Multumeac
crysy1981, utilizator
Vedeti Regulamentul din 1 iulie 2004 privind timpul de muncă, organizarea şi efectuarea gărzilor în unităţile publice din sectorul sanitar - art.4 -
[ link extern ]