avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... comision administrare banca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

comision administrare banca

sunt pensionar si am deschis un cont pentru pensie la Procredit bank. cand am initiat demersul, prin contract, am avut comision zero pe luna, apoi el a inceput sa creasca la 1 leu , apoi 1,5 lei, la 10 (zece) lei lunar, ca incepand din luna februarie 2018 sa ajunga la 20 (douazeci) lei lunar. Beneficiez de SMS cand fac cumparaturi si extras de cont online lunar.
Este legal conform noilor reglementari?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:06, 6 Martie 2018
Comisioane percepute pensionarilor de:

Procredit Bank
 0% la retragerea de la ATM-urile proprii în cazul în care clientul optează pentru unul din cele două pachete: ProPensionari și ProPensionariPlus;
 0,2% suma – retragere ATM-uri ProCredit Bank;
 0,5% suma + 2,5 lei/suma – retragere alte ATM-uri;
 0,5 lei la interogare sold;
 0,55%/suma comisionul perceput de bancă la retragerea de la casieriile ProCredit Bank.


Intrebarea nu a fost inteleasa. din februarie 2018, procreditbank incaseaza din contul meu comision de administrare lunar de 20 (douazeci) lei lunar. E mic, e mare, e normal - plecand de la zero lei pentru pensionari?
Eu v-am postat comisionanele retinute pensionarilor de acea banca.

Eu primesc pensia de peste 10 ani pe card la o anumita banca.
Niciodata nu mi s-a oprit nici macar 1 ban, ca si comision.
Poate d-voastra ati fost de acord cu alte facilitati oferite de acea banca, inafara primirii pensiei.
Clarificati toate detaliile cu acea banca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comision bancar? unouno unouno La intrebarea mea in banca,ca de ce inca mi se retine comision,cand scot banii de pensie cu cardul,mi s-a raspuns,ca legea noua este valabil numai daca nu ... (vezi toată discuția)
O mare problemă- comision retragere ivascu09 ivascu09 Mă numesc Ivaşcu Aurora Mihaela şi am o problemă legată de o poprire. La firma care lucrez mi se dă salariul pe card. Sunt divorţată şi am în ... (vezi toată discuția)
Comisioane cristinutz09 cristinutz09 Buna seara, si imi cer scuze de deranj, apelez la dumneavoastra, neobisnuit cu astfel de situatii, caut un pic de ajutor. Mentionez ca am doua carduri la o ... (vezi toată discuția)