Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Proprietate întabulată peste care ulterior au ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Proprietate întabulată peste care ulterior au suprapus o parcelă vecină, parțial în Cadastru fără notare în CF

Bună ziua,
Prezint mai jos o situație din OCPI și Justiție probabil extrem de rar întâlnită, așadar interesantă.
1. În anul 1995 și 1996 se Emit Titluri de proprietate în baza Legii 18/1991, parcelele fiind arabile Intravilan pe fostul amplasament din CF-ul vechi dinainte de CAP și se aplică art. 27 alin 1 și 2 și parțial pentru parcela nr. top 6/1 art. 24 fiind construită o casă pe jumătate din frontul stradal al fostei parcele din CF-ul vechi acum reconstituită ca parcela nr. top. 6/1. A fost întocmit Plan Parcelar care conform Legii a devevenit Plan Cadastral prin însușire de către Cadastru, s-au întocmit si: Document de calcul al Suprafețelor cu toate dimensiunile parcelelor, Procese verbale de vecinătate și Titluri de Proprietate;
Așadar parcelele vecine, nr. top 1, 2, 3, 4, 5 și 6/1 sunt aliniate cu fronturi Stradale, la un drum local, perpendicular pe Drumul Național și prima parcelă are o latură vecină de-a lungul drumului național. Fronturile Stradale sunt pe drumul local între două Construcții, O stație de autobuz la drumul național, de-a lungul parcelei nr. top 1 și o casă vecină parcelei nr. top 6/1, parcelă care în Planul Cadastral de la Legea !8/1991, are front stradal de 5,61 m dar se lățește în spatele casei la 12 m și are Suprafața în Titlul de Proprietate de 1.850 mp.
2. Vecinul meu achiziționează 2 parcele nr. top 5 = 1296 mp. și 6/1 = 1.850 mp.
3. Antecesorul meu care a primit Titluri de proprietate pentru parcela vecină nr. top 4, a constatat că vecinul care a achiziționat parcelele nr. top 5 și 6/1 NU respectă Planul Cadastral de la Reconstituirea proprietăților conform legii 18/1991 și îi încalcă cam jumate din suprafața parcelei 4 și a fost nevoit să deschidă un Dosar de Revendicare imobiliară.
4. În anul 2000, s-a emis Sentință de Revendicare nr. 832/2000 prin care citez: "Obligă pe Vecin să lase în deplină Proprietate și folosință antecesorului meu, parcela ocupată parțial, 932 mp....." Sentința a fost executată în teren prin marcare cu țăruși.
5. Vecinul a deschis ulterior un Dosar de Grănițuire, Sentința s-a dat în 2001, dar în Expertiza topo NU respectă planul Cadastral și în fapt nici Sentința de Revendicare dată anterior în 2000, spunând mincinos că Suprafețele există ale tuturor parcelelor vecine, dar în fapt în teren a creat o Suprapunere, nerespectând Planul Cadastral ci CF-ul vechi făra să țină cont de Casa construită în perioada CAP-ului și în fapt linia care ar trebui să respecte Suprafețele menționate și în Sentința de Grănițuire, de fapt este în interioorul Suprafeței Antecesorului meu cu 5,5 m lățime astfel că Reocupă în acest mod Suprafața de aproape 1.000 de mp. Antecesorul meu a murit în acest timp și executarea Grănițuirii s-a făcut cu Moștenitoare Analfabetă, de la care am cumpărat și NU a știut să îmi spună ce s-a întâmplat, iar în CF totul era în regulă, vecinul cu parcelele nr.top 5 si 6/1 NU era întabulat.
6. În anul 2005 am cumparat parcela nr. 3 și m-am întabulat, iar în anul 2006 am cumparat parcela nr. 4 și m-am întabulat, iar în 2007 având proiect de împrejmuire cu toate aprobările , am construit un gard, dupa care a apărut vecinul cu diferite discuți, etc.,Am adus topograf să-i arate că este OK și i-am cerut să își întabuleze și el paărcelele nr. top 5 și 6/1 și dacă le întabuleaza va fi ok.
7. Dar NU am știut decât întâmplător, în mai 2016 că de fapt el a întabulat Suprapus, în baza Sentinței de Grănițuire, și printr-un Proces de plângere împotriva OCPI pentru că NU au vrut să-l întabuleze deoarece eau eram întabulat și se Suprapunea. În final l-au întabulat Suprapus doar în cadastru ?? și NU au notat și în CF suprapunerea, dar culmea este că deși l-au întabulat în baza Actului de proprietate prin care a primit proprietatea așa cum a fost înființată în baza Legii 18/1991= Suprafața de 1.850 mp. la parcela nr. top 6/1, l-au întabulat cu Suprafața de 2.214 mp, mai mare cu 19,68% față de cât este în Contracul de achiziție în care este menționată și Suprafața de 1.850 np. și Titlul de Proprietate și cât este în Titlul de Proprietate, adică 1.850 mp. se vede în Extrase CF Notat Actul de proprietate .
8. În mai 2017 am făcut o lucrare Topografică de actualizare date tehnice în baza Sentinței de Revendicare nr. 832/2000, practic o reactualizare a datelor tehnice așa cum am fost de fapt întabulat în 2005 și 2006 când parcelele vecine NU erau întabulate și am determinat OCPI-ul astfel să noteze Suprapunerea și în CF.
Acum sunt pe rol plângeri în baza legii 7/1996 R, art. 31 alin. (3) și (4) și am cerut ca în baza Sentinței de Revendicare imobiliară care-l Obligă irevocabil pe vecin să îmi lase în deplină Proprietate Suprafața care acum este Suprapusă , ce părere aveți, am șansă astfel de a fi eliberată Suprafața de Suprapunere ?????
Dacă NU s-e înțelege bine și aveți nevoie de lămuriri din Documente, Vă pot trimite scanat dacă doriți, urmatoarele:
1. Sentința nr. 832/2000, de Revendicare Imobiliară
2. Planul Cadastral de la Reconstituirea Proprietăților
3. Sentința nr. 1649/2001 de Grănițuire
4. Contract de Donație a parcelei nr. top 6/1
5. Extrasul de CF cu notarea Suprapunerii
Și vă stau la dispoziție și cu alte documente dacă este nevoie.
Cu considerație, Ardelean Gheorghe
Ardelean Gheorghe, utilizator